Ознака: избирачки список

Вести

Заклучен избирачкиот список: Од фантомите гласачи ни трага ни глас

На Избирачкиот список за декемвриските парламентарни избори има запишано 1.784.416 гласачи, само неколку илјади повеќе од изборите пред две години.Ова произлегува од заклучувањето на Списокот што завчера го направи Државната […]

Вести

Според Избирачкиот список, право на глас имаат 1.784.416 граѓани

Во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември запишани за гласање се 1.784.416 полнолетни државјани на Република Македонија. Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го заклучи Избирачкиот […]

Вести

Сајкоски: Избирачкиот список не беше проблематичен и пред оваа иницијатива

Избирачкиот список не беше проблематичен и пред оваа иницијатива, напротив, сега се потврди дека избирачкиот список бил исправен, истакна Влатко Сајкоски, поранешен член на ДИК.Тој додаде дека прашањето за избирачкиот […]

Вести

Во тек е увидот во Избирачкиот список

Увидот во Избирачкиот список (ИС) за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември се одвива без проблеми во подрачните одделенија на ДИК и во канцелариите на општините, како и електронски, […]

Вести

Заев излажа за бројот на гласачи во избирачкиот список

ДИК потврди дека Заев лажел и две години ја држи земјата во заложништво со измислени фантоми. Според најновиот прес на ДИК : Од евидентираните 1.783.715 лица во Избирачкиот список кои имаат […]

Вести

Милошоски: Две години СДСМ ги лажеа граѓаните дека има фантоми во избирачкиот список

ВМРО-ДПМНЕ како и сите други политички партии го доби избирачкиот список од ДИК, откако беше прочистен според методологијата предложена од СДСМ. Веќе не постојат дилеми дека СДСМ е свесен дека […]

Вести

Фантомско фијаско на СДСМ: Избирачкиот список брои 1.770.736 гласачи

Класично фантомско фијаско за СДСМ. По две години криза и манипулација за наводни фантомски гласачи, избирачкиот список со идентичен број на гласачи како во 2014 година кога опозицијата доживеа катастрофален […]

Вести

ДИК ќе го разгледа Извештајот за пријавените гласачи

Државната изборна комисија денеска на седница треба да го разгледа и усвои Извештајот за спроведената постапка за пријавување на граѓани чии што записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и […]