Ознака: избирачки список

Вести

„Дневник“: СДСМ направи хаос во Избирачкиот список

Kако се случи јавни личности, политичари, граѓански активисти и познати професори да се најдат на листата меѓу 39.502 спорни гласачи по иницијатива на СДСМ?Kако е можно по вкрстената, детална проверка […]

Вести

До денеска се пријавени вкупно 257 спорни гласачи

Од Државната изборна комисија информираат дека денеска до 13 часот, преку еден од начините за пријавување на граѓаните чии што записи во Избирачкиот список по извршените вкрстени и теренски проверки […]

Вести

СДСМ нема поим зошто Заев брише 300.000 гласачи

„Се потврди она што СДСМ постојано го говореше, дека во Македонија нема повеќе од 1.500.000 гласачи“. Оваа реченица што стоеше во завчерашното соопштение испратено од Социјалдемократскиот сојуз до медиумите поттикнува […]

Вести

Досега се пријавиле 122 граѓани од списокот на спорни гласачи

Можноста за пријавување ја искористиле вкупно 122 граѓани чиишто податоци на избирачкиот список беа спорни, информираат од Државната изборна комисија.-Досега, можноста за пријавување ја искористиле вкупно 122 граѓани, и тоа […]

Вести

Се намалува бројот на измислените фантоми на СДСМ: Павле Трајанов се регистрирал да гласа

Се намалува бројот на измислени фантомски гласачи со кои најголемата опозициска партија СДСМ веќе со месеци ја манипулира јавноста како алиби за бегство од избори и соочување со волјата на […]

Вести

Фото: Поради овие фантоми СДСМ бегаше од избори и го оспоруваше Избирачкиот список

На виделина излегоа сите манипулации на опозицијата поврзани со наводно непрочистениот Избирачки список. Имиња на роднини на функционери од СДСМ, на активисти, експерти и други јавни личности што важат блиски […]

Вести

Груевски: Сега ќе се види колку обвинувањата од опозицијата за фантомски гласачи биле реални

На тема прочистување на избирачкиот список, изјава даде и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Рече дека сега ќе се види колку обвинувањата од опозицијата за фантомски гласачи биле реални.-Прво го […]

Вести

Најчевска за измислените фантоми на СДСМ: ДИК е составен од банда идиоти

Државната изборна комисија денес на својата веб-страница го објави списокот на граѓани за кои има несовпаѓање на податоците кои беа предмет на проверки во Избирачкиот список. Под реден број 31.550 може да се […]