Ознака: компир

Нега и убавина

Дали смеете да јадете компир ако сакате да ослабнете?

“Што е можно повеќе зеленчук во исхраната” е правило што не важи за компирите. Поради количината на скроб во компирот, често се вели дека компирот здебелува, поради што многумина сметаат […]

Кулинарство

Крцкав компир

Состојки 1 кгр. компир 3-4 чешниња лук на вкус рузмарин 100 мл. масло 1 лажичка сода бикарбона Излупениот компир насечете во форма и големина која ја сакате вие, но секако […]

Кулинарство

Највкусната и најсочна пита со компири без кори: Јадење што ќе го обожавате!

Освен што е совршено мека и полна со вкусови, оваа пита неверојатно брзо се приготвува Состојки: 1 кг исчистен компир 2 црвени пиперки 2 зелени пиперчиња 6 страка млад кромид […]

Здравје

Вака се лекуваат Русите и ден-денес: Компирот го лекува целото тело, но само ако се консумира на овој начин

Компирот е една од најзастапените намирници во домаќинствата ширум светот. Освен што е исклучително вкусен и може да се приготвува на различни начини, компирот може да послужи и како лек […]

Кулинарство

Цел живот погрешно сте го правеле: Готвач откри необичен трик за најкремастото пире од компири

  Цел живот погрешно сте го правеле: Готвач откри необичен трик за најкремастото пире од компири Поголемиот дел од нас, прво го варат компирот, потоа го цедат, додаваат малку млеко […]

Кулинарство

Мислите дека компирот не може да се комбинира со пиво? – Епа грешите, прочитајте го совршениот летен рецепт!

Сите сме изморени од летните горештини, но овој рецепт ви ветува апсолутно задоволство: СОСТОЈКИ: 1 кг. млади компири 2 лажици мајонез 3 лажици сенф 50 мл. пиво бибер сол црвен […]