Ознака: костени

Здравје

Најдобриот лек на есента: Овој плод е преполн со витамини!

Одличен е за забите и коските поради комбинацијата калциум, фосфор и магнезиум. Постојат многу причини поради кои во исхраната треба да го додадете костенот, кој во овој период го има […]

Кулинарство

Кремаста фантазија од костени: Рецепт за торта што воодушевува на прв залак!

Едвај чекавме да дојде сезоната на костените за да можеме да уживаме во разните десерти што можат да се направат со помош на оваа омилена есенска храна. Денес ви споделуваме […]

Кулинарство

Кремаста супа од костени која е богата со витамини

Дојде сезоната на костените кои се вистинско есенско задоволство кое секој го сака. Бројни јадења може да се направат од костени, солени и слатки, во зависност од тоа кој ужива […]

Занимливости

10 интересни факти за костените

Костените често се составен дел од нашата празнична трпеза, особено за Бадник, а тоа е сигурно поврзано со неговата симболика. 10 интересни факти за костените Во продолжение прочитајте 10 сознанија […]

Живот

Зошто е добро да се јадат костени?

Костени претставуваат природни извори на енергија и здравје, така што неопходни кога времето ќе залади. Костените ја прочистуваат крвта и го зајакнуваат имунитетот, тешко се варат, но затоа даваат многу […]