Ознака: МНР

Македонија

МНР го поддржува интегритетот на Украина по инцидентот кај Керч

Во врска со инцидентот со задржаните украински бродови од Русија во теснецот Керч се огласи и Министерство за надворешни работи на Македонија со поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на […]

Македонија

МНР му врачи протестна нота на унгарскиот амбасадор Ласло Дукс

Амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс денес беше повикан во Министерството за надворешни работи на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. -Целта на средбата беше предавање на протестна […]

Вести

Осуммина македонски државјани, од кои двајца потешко, повредени во автобуска несреќа во Австрија

Двајца македонски државјани се потешко повредени, откако автобусот со кој патувале доживеал сообраќајна незгода во Австрија, информираат од Министерството за надворешни работи на Република Македонија, откако стапиле во контакт со […]

Коментари

Дали е лажна или вистинита оставката на Димитров?

На фејсбук кружи писмо кое наводно Никола Димитров го испратил денеска до Заев. Бргу по експлозијата од оваа вест се јави МНР со демант. Наводно истата била фалсификувана. Ние не […]

Вести Македонија

МНР демантира дека Димитров поднел оставка

Министерството за надворешни работи децидно ја демантира дезинформацијата дека министерот за надворешни работи на Р. Македонија, Никола Димитров поднел оставка. – Министерот за надворешни работи на Р. Македонија и понатаму […]

Вести Македонија

И Алан Данкан, министер на Велика Британија за Европа и Америка денес во Скопје

Со денешната посета на министерот Алан Данкан свој придонес во поддршката на Референдумот дава и Велика Британија. Тој ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Димитров, а главна […]

Вести

Нема сознанија за повредени македонски граѓани по земјотресите во Турција и Грција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: МАНУ и МНР да излезат со став за договорот кој Заев има намера да го склучи со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение ги повикува МАНУ и Министерството за надворешни работи да излезат со став за договорот кој премиерот Зоран Заев има намера да го склучи со Бугарија.– Остана уште […]