Ознака: неуспешен пуч

Вести

Ердоган ги повлекува сите судски тужби за навреда на неговата личност

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе ги повлече сите судски тужби кои ги има поднесено за навреда на неговата личност.– Ќе простам и ќе ги повлечам сите тужби […]

Вести

Родната куќа на организаторот на пучот во Турција ќе стане јавен тоалет

Родната куќа на имамот Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за организирање на обидот за државен удар што се случи кон средината на овој месец, ќе биде пренаменета во […]

Вести

ЕРДОГАН КРВАВО ИМ СЕ ОДМАЗДУВА: Пучистите ги силуваат, мачат и оставаат да умрат или да се убијат

Организацијата Амнести интернешанал (АИ) соопшти дека поседува докази дека затворениците во Турција се изложени на физичко насилство и тортура кое вклучува силување во официјалните и во неофицијалните затвори во земјите.Оваа […]

Вести

Исповед на Турчинот кој легна пред тенкот: Им кажав да одат назад или…

40-годишниот Турчин Метин Доган, чија фотографија пред тенкот станала симбол на отпорот на поддржувачите на Ердоган против обидот за пуч, за британските медиуми опишал како моментот кога ја гледал смртта […]

Вести

Колку пари и понудија на водителката за ТЕЛЕФОНОТ СО КОЈ ГО СПАСИ ЕРДОГАН

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари.Кога започнал државниот удар, таа […]

Вести

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција.Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали […]

Вести

ЕРДОГАН ЗНАЕЛ ЗА ПУЧОТ: Eве што откриле Русите!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.Информацијата […]

Црна хроника

Видео: Генерали осомничени за пучот со лисици на раце на распит во полиција

Воени лица, со високи чинови кои се осомничени дека биле дел од неуспешниот обид за воен удар во Турција и симнување од власт на Реџеп Таип Ердоган, се снимени во […]