Ознака: ореви

Кулинарство

Чоколадни бомбици- вегански, посни, без глутен

Нетипична подготовка на бомбици, овој пат  без кекси и  шеќер- туку од најздрави  состојки!Состојки: 1 шолја индиски ореви претходно потопени  2  часа во вода 1 шолја ореви претходно потопени  2  […]

Занимливости

Смртоносен подарок од пријател: Кинез 25 години кршел ореви со…

Еден Кинез цели 25 години му биле потребни за да сфати дека мистериозниот алат со кој со години крши ореви всушност е рачна бомба.Рачната бомба подоцна била предадена во полицијата. […]

Живот

Познат рецепт кој помага при подмладување: Ртени ореви ќе ви го обноват целиот организам!

Сте слушнале за ртена пченица, но  ртените ореви се 1000 пати поефикасни.Рецепт: Килограм ореви  сво  лушпа залејте со  ладна  вода, убаво потопете ги. Пота држете ги  на ладно место две […]

Занимливости

Еве што се случува во телото откако ќе изедете пет ореви!

Јаткастите плодови ги нарекуваат суперхрана поради високата содржина на здрави масти, но и бројните здравствени придобивки. Се препорачува нивно консумирање во одредени количини, но главно сурови – бадеми, лешници, ф'стаци, […]