Ознака: папа

Вести

Вонредна вест: Папата Бенедикт даде оставка

Сите светски портали и весници ја пренесуваат оваа вонредна вест. Според неофицијално потврдни информации, папата Бенедикт XVI се повлекува. Роден како Јозеф Ратзингер, тој беше избран за папа на 19. […]

Занимливости

Неколку часа по повлекувањето на папата гром удри во базиликата Св Петар

Вчерашната вест дека папата Бенедикт XVI се повлекува од својата функција моментално одекна низ целиот свет. Но истиот ден, само неколку часа покасно, Ватикан дочека вистинско чудо. Во текот на […]