Ознака: партии

Вести

Дванаесетти ден од изборната кампања: Распоред на митинзи

Партиите и коалициите кои со свои кандидати учествуваат на претстојните парламентарни избори денеска на 12-тиот ден од изборната кампања ќе ги претстават своите програми на средби со граѓани и на […]

Вести

Деветти ден од изборната кампања: Партиите на митинзи ги претставуваат програмите

Политичките партии денеска, на деветтиот ден од изборната кампања за предвремените парламентарни избори, ќе ги претстават своите програми на средби со граѓани и на митинзи низ Македонија.ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За […]

Вести

Закажани се првите митинзи на партиите

Изборната кампања официјално започнува во понеделник на 21 месецов. Партиите веќе се подготвуваат за своите први митинзи.Владејачката ВМРО-ДПМНЕ како и претходните години првиот митинг ќе го одржи во Охрид. СДСМ […]

Вести

Аналитичарите тврдат: СДСМ нема време да ја надомести разликата во рејтингот

СДСМ го очекува уште еден пораз иако мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде толку комотно,политичките аналитичари прогнозираат нова победа на владејачката партија на претстојните предвремени парламентарни избори. ТВ Нова објави […]

Вести

Партиите пред договор: Избори на 11 декември, СДСМ заминува од Владата по изборите

Петнаесет смени на раководни позиции и 10% од хоризонталните смени направени од 2014 година во МВР. Министрите на СДСМ по изборите си заминуваат од позициите во Владата.Ваков договор е пред […]

Вести

Бејли: Договор нема,разговорите продолжуваат

Разговорите меѓу политичките партии ќе продолжат утре откако денеска повторно не е постигнат договор, изјави амбасадорот на САД Џес Бејли по завршувањето на средбата во Клубот на пратениците.Денешните разговори за […]

Вести

Тодоров: ВМРО- ДПМНЕ бара да се оневозможат партиски чистки во МВР

Вицепремиерот и министер за здравство Никола Тодоров кој ја преставува ВМРО-ДПМНЕ на меѓупартиските разговори, изјави дека очекува да биде постигнат договор на денешната средба што ќе се одржи во резиденцијата на американскиот […]