Ознака: подготовка

Кулинарство

Престанете да давате пари на чипс! Направете ја оваа закуска сами дома, а може да послужи и како одличен оброк!

Домашни чипови од тортиља – необичен и вкусен оброк. Состојки: 225 гр пченкарно брашно 150 гр брашно од бело пченица лажица сецкан лист од магдонос 2 лажички чили (со услов […]

Кулинарство

Палента како инспирација за појадок, ручек и десерт

Љубовта кон палентата многумина ја негувале уште од детството. Покрај тоа што е едноставна, прифатлива и лесно достапна храна, палентата работи одлично и во слатки и солени варијанти. Некогаш, палентата […]

Кулинарство

Како да направите кајгана како професионалец?

Ако сакате да го започнете денот со вкусна кајгана, тогаш пригответе ја како професионалец. Првин скршете ги јајцата и додадете една лажичка вода, тоа ќе даде посебна текстура на кајганата. […]

Кулинарство

Ова е единствениот рецепт за руска салата: Русите ја подготвуваат на малку поразличен начин од нас

Денеска ќе ви го претставиме традиционалниот и оригинален рецепт за руска салата. Традиционалниот рецепт за руска салата е малку поразличен од оној на кој што сме навикнале да го приготвуваме. […]

Здравје

Печени костени: Најубавиот мирис и вкус во текот на есента

Костените се богати со калциум, калиум, фосфор, железо, витамини Б и затоа се препорачуваат во текот на есента и зимата. Нутриционистите истакнуваат дека костените треба да бидат значаен дел од […]