Ознака: резултати

Вести

И покрај обидот за рушење на десницата од страна на опозицијата, помогната од словенечките социјалисти, останува на власт!

Македонската владејачка конзервативна партија ВМРО-ДПМНЕ на неделните парламентарни избори во таа поранешната југословенска република освои тесна победа, известуваат европските медиуми. Конзервативците обезбедија 51 од 120 места во парламентот, додека најголемата […]

Вести

Врие од полиција пред ДИК: Чичаковски се уште го нема

Припадници на Министерството за внатрешни работи се наоѓаат пред Државната изборна комисија, додека граѓаните чекаат претседателот на ДИК Александар Чичаковски да се појави во Комисијата и на јавноста да и […]

Вести

ДИК го прекрши Изборниот законик

Државната изборна комисија веќе точно 25 часа од затворањето на гласачките места, нема официјални информации и 100% обработени податоци за бројот на освоени гласови и пратенички места на партиите кои […]

Вести

Филип Петровски најави победа со 52 мандати за ВМРО-ДПМНЕ

Причината поради која ДИК не излегува со конечните резултати е сознанието дека ВМРО-ДПМНЕ излегува со 52 мандати, СДСМ паѓа на 48 манадати, и покрај сите притисоци на странскиот фактор да […]

Вести

ДИК: Резултати од пребројани 1.133.335 гласови

Резултати од пребројани 1.133.335 гласовиОва се рзултати од пребројани 1.133.335 гласови. До сега се обработени 95,20% податоци.Ова се рзултати од пребројани 1.133.335 гласови. До сега се обработени 95,20% податоци.

Вести

Се чекаат уште 20% необработени ливчиња во ДИК: Еве ги резултатите до сега!

Ова се податоци од вкупно обработени 910.041 гласови.ВМРО-ДПМНЕ е во водство по обработени 82,09% од избирачките гласови.  Според податоците на Државната изборна комисија до полноќ, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра […]

Вести

Правила за гласање, броење, резултати, жалби

Изборниот процес за предвремените парламентарни избори содржи неколку новини, меѓу кои, највпечатливо е вметнувањето фотографија во Избирачкиот список. Останува употребата на безбојниот спреј кој може да се види само со […]