Ознака: сибир

Контроверзни фајлови

КОЈ Е ЦРНИОТ МАГ ШТО ГО ИНИЦИРАЛ АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ?

Најпрвин да кажеме дека вистинската историја не е секогаш онаква каква што ни се претставува во историските учебници или општо прифатените “научни” тези, документарни емисии итн., напротив, таа e многу […]

Црна хроника

Трагедија во рудник за злато во Сибир, 13 рудари загинаа

Официјалниот број на загинати по уривањето на браната во регионот Краснојаск порасна на 13, изјави претставник на руското Министерство за вонредни ситуации. „Потврдено е дека 13 луѓе настрадале“, се вели во […]

Свет

Во поплавите во Сибир 22 загинати и над 400 повредени

Повеќе од 400 лица се хоспитализирани со повреди од поплавите што го погодија регионот Иркутск на југоисток од Сибир, изјави денеска рускиот заменик-министер за вонредни состојби Павел Беришев. До петок […]

Занимливости

Трчање во Сибир на -60 степени Целзиусови

Молдавскиот спортист Дмитри Волошин истрча 50 километри на екстремно студени температури. Со оглед на тоа што температурата достигна -60 степени Целзиусови во областа Ојмјаконски, на Волошин му беа потребни 6 […]

Живот

Гушкање, бакнување, солзи, халуцинација: Наталија и нејзиниот сопруг ја победија смртта на -50 степени Целзиусови!

Гушкање и бакнување, солзи, халуцинација, страв дека нивните четири деца ќе останат сираци, откажување и очекување на смртта, а потоа – чудо.Наталија Протодјаконова (45) и 36-годишниот Николај Кобров се родени […]

Занимливости

Џиновски снежни топки се појавија во Сибир!

Природата постојано ни покажува дека сериозно се нарушени климатските услови на Земјата.Глобалното затоплување, но и штетата што ја прават луѓето со забрзаната индустријализација, се причина за појава на климатски феномени […]

Видео

Илјадници полуголи девојки стојат наредени една покрај друга и имаат само еден сон…

Реџи Јејтс во еден од своите документарни емисии за „Би-Би-Си“ го посетил Сибир каде што запознал млади девојки, но и дознал на што сѐ се подготвени за да избегаат на […]