Ознака: Турција

Занимливости

Цела Турција остана во неверување: Каде се наоѓа Кинескиот ѕид? Погледнете го неславниот одговор на ова прашање

„Кој сака да биде милионер?“ е една од најпознатите емисии за љубителите на квизовите. Натпреварувачите во квизот одговараат на поставените прашања, а имаат и три џокери на располагање кои можат […]

Сцена

Со оваа песна Македонија освои најголем успех на Евровизија, слушнете ја турската верзија

Песната „Нинанајна“ со која Елена Ристеска нè претставуваше на Евровизија во 2006 година доби турска верзија. „Tam Vakti“ се вика преработката на турски јазик, а е изведена од пејачката Севтуг. […]

Вести

Смртната казна се враќа во Турција?

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изрази подготвеност да ја врати смртната казна во Турција, под услов да се донесе соодветен закон во парламентот. Турскиот претседател говореше на погребот на […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Видео

Еве како се полудува на свадба – турчинкава со деколте ги поремети гостите

Ова што ке го видите е атракција во Мала Азија. Милиони прегледи на обични видеа од свадби и семејни собири. Се гледа дека е пронајден „рецептот“ за успешно собирање на […]

Вести

Турски хакери со нови закани до грчки владини интернет страници

Турски хакери упатија нови закани до грчки владини интернет страници, објави весникот „Катимерини“. Во интервју за телевизијата „Скај“, турските хакери се заканија дека поседуваат чувствителна информација од грчкото Министерство за […]

Сцена

Шарапова запросена на меч во Турција

Руската тенисерка Марија Шарапова доби брачна понуда на ревијалниот меч во Истанбул.Шарапова моментално е на турнеја во склоп на подготовките за наредната сезона, а во Истанбул играше против Чагла Бујукакчај. […]

Вести

Земјотрес во Турција

Силен земјотрес утрово ја стресе Турција.Потресот на длабочина од 18 километри, бил со јачина од 4,5 степени според Рихтер, со епицентар во Измир и Маниса. Посилен потрес утрово имало и […]

Вести

Силен земјотрес почувствуван во Турција

Силен земјотрес ова утро со јачина од 4,9 степени по Рихтер е регистриран во Измир.Потресот бил со епицентар во Измир. Претходно помали потреси се регистрирани во Турција.Потресот бил со епицентар […]

Вести

12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Најмалку 12 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција.Градоначалникот на Мерсин, Бурханетин Коџамаз изјави дека нападот се […]

Вести

Турското Министерство за здравство бара затвор за сурогат мајчинство

Турското Министерство за здравство бара затворски казни за сурогат мајчинството, објави весникот „Хуриет Дејли Њуз“.Институцијата работи на предлог за криминализирање на овој вид мајчинство и бара законски промени со кои […]