Ознака: удар

Занимливости Здравје

Симптоми кои откриваат дека неодамна сте имале лесен мозочен удар

Ако мислите дека мозочниот удар е нешто кое се јавува само кај старите луѓе, докторите укажуваат дека тој може да се случи секому. Динамичниот начин на живот во комбинација со […]

Занимливости

Доаѓа судниот час: Земјата ќе биде погодена од мега катастрофа, еве кога се очекува големиот удар

„Големата катастрофа, која што ќе ја предизвикаат ураганите Катерина и Мајкл, ќе се случи – можеби утре, можеби за неколку децении, напишал Бафет во годишното писмо до акционерите на компанијата […]

Живот

Земјата ќе се најде на удар на силна соларна бура

Планетата Земја во текот на денешниот ден ќе се најде на удар на густа и моќна соларна бура, соопшти американската Национална агенција за океаните и атмосферата (НОАА).-Поради неочекувано коронално исфрлање […]

Занимливости

Паника во САД: НАСА тренира за потенцијално справување со удар на астероид во Земјата!

Американската вселенска агенција и повеќи агенциии за безбедност во САД, спроведоа тренинг за акција при евентуален удар на астероид.Во хипотетичка ситуација, научниците се проверуваат какви штети би нанел вселенски објект […]

Црна хроника

СТРАШНА ГЛЕТКА по ударот на гром кој усмрти 2 девојчиња!

Петнаесетгодишните Анѓела и нејзината другарка Ивана, починаа вчера попладнето по удар од гром во Александровац.Според изјавите на очевидци, двете девојчиња се враќале од градскиот базен кога ги зафатило невремето. По […]