Ознака: јубилеј

Спорт

Војводи Тетово со прослава која ќе ја паметат генерации (ФОТО и ВИДЕО)

Навивачката група Војводи слави 30 години од нејзиното постоење. Денешниот ден го искористија за голема прослава која беше низ тетовските улици и маала. Неколку генерации се сменија во оваа култна навивачка […]

Меѓународен фудбал

Меси пред голем јубилеј со Барелона

Лионел Меси се наоѓа пред еден јубилеј, доколку Барселона слави во финалето од Купот на Кралот против Алавес.Аргентинецот со евентуален триумф ќе стигне до својата 30. титула во каталонската екипа […]

Вести

Јубилејна успешна приказна: 10 години VIVAX во Македонија

Денес, 7ми април, во ресторан „Камник“ во Скопје, тимот на VIVAX  во уникатна атмосфера, со одбележување на традиционалниот настан „VIVAX COOL DAY“, прослави јубилејна прослава по повод 10 години од […]

Локална самоуправа

70 години од постоењето на Народна техника – Прилеп

Вчера вечер во просториите на ЦК „Марко Цепенков“ беа одбележани 70 годишното постоење од Народна техника – Прилеп. Оваа организација постои цели 7 децении има остварено голем број на значајни […]

Издвојуваме

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија одбележува 70 години постоење

Националниот сојуз на слепите на Република Македонија (НССРМ) е основано во далечната 1946 година според одлука број 832-24 4-825-00825 од Основниот суд на Скопје.Во 2009 година, според одлука број 10-12345/20, […]

Култура

ДАРМ најави изложба по повод 25-годишниот јубилеј од независноста на Репулика Македонија

Државниот архив на Република Македонија по повод 8. Септември – Денот на независноста на РМ, подготвува изложба со која ќе се одбележи 25-годишниот јубилеј и ќе се презентираат значајни документи […]