Метеоролозите најавуваат невреме

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со подолги сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд. 

img

Утринската температура ќе се движи од четири до осум, а дневната од 12 до 19 степени.

Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви периоди и со умерен повремено засилен југозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе достигне до 16 степени.

В четврток ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Од петок ќе настапи стабилизирање на времето со значително повисоки дневни температури, особено за време на викендот кога на планините ќе има забрзано топење на снежната покривка. 

Тагови:

Facebook impact:

Објавено среда, 07 март 2018 04:18:00
Напишано од Виолета