Голем пожар на грчкиот остров Китира

Силен пожар беснее на грчкиот остров Китира каде властите наредија евакуација на две села.

 

 

 

 

img

Пожарот избувнал во петокот, но бил изгаснат. Од синоќа тој е повторно активен како резултат на силниот ветар, јавуваат грчки медиуми.

Властите прогласија вонредна состојба на островот што се наоѓа југоисточно од Пелопонез и сверно од Крит. Медиумите во Атина јавуваат дека на островот се упатени и дополнително пожарникари од други региони во Грција. 

Facebook impact:

Објавено недела, 06 август 2017 12:03:00
Напишано од Виолета


Последни вести