Автор: Lana

Скопје Црна хроника

МВР: 222 санкционирани возачи во Скопје, меѓу кои 60 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (25.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Црна хроника

697 санкции за неносење маска на територијата на целата држава

Во текот на изминатото деноноќие (25/26.10.2020) на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 697 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до […]

Балкан

Во Словенија во последното деноноќие има 1663 новозаразени од коронавирусот

Во Словенија се потврдени 1663 нови случаи на коронавирусот од направени 6215 тестирања што е всушност 26,76%. Ова се неофицијални податоци кои секое утро страна 24 УР ги објавува. Во […]

Црна хроника

899 прекршоци за непочитување на мерките за лична заштита

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.10.2020) на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 899 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до […]

Балкан

Црн ден за Загреб од почетокот на пандемијата: Короната потврдена кај 705 луѓе за еден ден

Главниот град собори уште еден рекорд. Денес има 705 нови случаи на инфекција со коронавирус во Загреб, а над 1.900 лица биле тестирани. Хрватска и вчера го собори рекордот на национално […]

Свет

Лоши бројки од Германија, го срушија рекордот во бројот на новоинфицирани: Над 11.000 нови случаи на ден

Рекорден број на новоинфицирани со коронавирусот е регистриран во Германија денес, а тој број надмина 10 000 за прв пат од почетокот на епидемијата. Според Институтот за инфективни болести Роберт […]

Вести

МВР: Изречени се вкупно 509 санкции за непочитување на правилата и прописите во сообраќајот во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Вести

Од денес сите угостителски објекти со работно време до 23 часот

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. […]