Интервјуа

Интервјуа

Докторот на професионалните спортисти советува како да бидете здрави и активни

Џонатан Јаром е спортски лекар, медицински директор на MEDIX, центар за спортска медицина во Олимпискиот комплекс во Тел Авив и поранешен член на Националниот Олимписки Комитет. Д-р Јаром работи со […]

Интервјуа

Шопов: Поголем број на термини за преглед и побрзо добивање здравствени услуги

Интервју со м-р Марко Шопов, организациски директор на Клиника за дерматологија, објавено на Здравство24.мк1. Изминатиот период откако сте назначени за организациски директор на Универзитетската клиника за дерматологија, со кои предизвици […]

Интервјуа

Интервју со проф. д-р Виктор Лилчиќ-Адамс: „Македонската археологија речиси една деценија доживува вистинска ренесанса“

На задоволство на читателите, Историски направи интервју со Проф. д-р Виктор Лилчиќ-Адамс, директор на Управата за заштита на културното наследство на Република Македонија. Професор Лилчиќ е познат и признат археолог, ценет од своите колеги и […]

Интервјуа

Интервју со Жарко Караџоски: „Годинава ќе има доволно огревно дрво за сите“

Интервју со Жарко Караџоски, директор на ЈП „Македонски шуми“ПРОИЗВОДСТВОТО ЗА РАЗЛИКА ОД ЛАНИ Е ЗГОЛЕМЕНО ЗА 160 ДО 170 ПРОЦЕНТИ, ИЛИ ИЗРАЗЕНО ВО БРОЈКИ НИЕ ИМАМЕ ПРОИЗВЕДЕНО ПРЕКУ 230.000 МЕТРИ […]

Интервјуа

Ушковски: прашањето за специјално одделение воопшто не може да се отвори на преговорите во Пржино

Прашањето за формирање на специјално судско одделение кое би постапувало по предметите што ги иницира СЈО, а за кое има и барања истото да биде дури и надвор од ингеренциите […]

Интервјуа

Корибко: Опозицијата во Македонија бега од избори зашто знае дека ќе ги изгуби

Aко се прифати дека Москва е глобален штаб за борба против обоените револуции, стратегија и технологија, тогаш би можеле да шпекулираме дека руските служби на безбедност имаат непотврдена и дискретна […]

Интервјуа

Попоски: Главна стратегиска определба на Македонија е интеграцијата во ЕУ

Интеграцијата во ЕУ е нашата главна стратегиска определба, вели во интервју за „Агенција Анадолија“ вицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски.– За нас, европската интеграција е […]

Интервјуа

Иванов: Ако е чист, Заев лично нека поднесе барање за деаболиција за „Глобал“!

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во интервју за весникот Дневник меѓу другото вели дека ги образложил сите аргументи околу донесената одлука за помилување.-Сите аргументи зошто ја донесов одлуката за […]

Интервјуа

Интервју со д-р Арсова и д-р Ајпадин: Пресадувањето на брада и веѓи тренд во Европа

За пресадување на брадата и веѓите како тренд во Европа разговараме со Д-р Елена Арсова, трихолог во 101 Hair Clinic од Македонија и Д-р Илкер Апајдин, хирург за пластична и рекоструктивна […]

Интервјуа

Тодоров: од 1 компјутерски томограф во Македонија во 2004, денес имаме 18

Сликата за здравствениот систем во Македонија од аспект на опременост, кадровски потенција, но и структурна организираност е темелно променета од периодот пред 2006, и потоа. Министерот за здравство Никола Тодоров […]

Интервјуа

ШОКАНТНО: Интервју на Легија од затвор – Зборува за сè!

Една од легендите на југословенските војни, политичкиот преврат во Србија во октомври 2000­та, по што дојде до падот и апсењето на Слободан Милошевиќ, и воспоставување на нова влада на чело […]

Интервјуа

Д-р Филип Петровски за хрватскиот весник „Вечерњи лист“ говори за инволвираноста на УДБА и СОРОС во насилните преврати

Д-р Филип Петровски, директорот на Државниот архив на Република Македонија, за најтиражниот хрватски весник „Вечерњи лист“ зборува за искуствата од лустрацијата како и за инволвираноста на УДБА и СОРОС во насилните преврати. […]