Издвојуваме

Издвојуваме

Продолжение на „Диригент“, апсења низ цела Македонија

Во полициска акција, што всушност е продолжение на акцијата под кодно име „Диригент“, во вторник уапсени се десет лица за трговија со дрога, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека не […]

Издвојуваме

Бранко Црвенковски ќе се правда пред своите соработници

Бранко Црвенковски е под притисок од градоначалниците: Зоран Заев, Стевчо Јакимовски и Зоран Дамјановски. Откако се соочи со револтот од актуелните градоначалници од сопствените редови, гo смислува следниот потег. Црвенковски […]

Издвојуваме

Јани си пие…

Погледнете како Јани од Битола „работно“ го поминува времето. Како што можете да забележите Јани си пие на оваа слика додека во Скопје ги блокираат сите државни институции и се […]

Издвојуваме

Се открија пратениците од СДСМ кои се обидоа да внесат алкохол во Собранието?

Откриениот алкохол беше задржан од собраниското обезбедување, а кон лицата кои се обидоа да го внесат се превземени соодветни мерки. Собранието на Македонија ја извести јавноста за овој немил настан, […]

Издвојуваме

ЕУ повика на смирување на страстите во Македонија

Политичките партии и нивните поддржувачи да стават крај на конфронтациите во Македонија, повикаа во петокот од Европската Унија, по случувањата поврзани со носењето на државниот Буџет. „Ние со загриженост ги […]

Издвојуваме

Вељаноски револтиран од злоупотребата на приватноста на неговото семејство

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски е револтиран од  злоупотреба на приватноста на неговите деца, откако неколку медиуми објавија приватни фотографии на неговата ќерка. „Револтиран сум од обидот за злоупотреба на […]

Издвојуваме

Кој е долгорочниот план на СДСМ?

СДСМ со најава дека ќе ги бојкотира локалните избори и дека не ги признава институциите, пред сѐСобранието, во чија работа нема намера да учествува. Потпретседателот на партијата Гордан Георгиев изјави […]

Издвојуваме

Опо­зи­ци­ја­та не мо­же да си доз­во­ли лу­ксуз неј­зи­ни­те кан­ди­да­ти да не учес­тву­ва­ат на ло­кал­ни­те из­бо­ри

Во анализата на неделникот„Република“ се пишува дека распадот на СДСМ е само прашање на време со оглед на фактот дека партијата и така тешко опстојува, а до распад останува само […]

Издвојуваме

Груевски ја дочека Новата 2013-та помеѓу народот (фото)

  Никола Груевски синоќа реши да ја дочека Новата 2013-та година, помеѓу народото на плоштадот во Скопје, заедно со својата сопруга и двете ќеркички Анастасија и Софија.    Никола Груевски […]

Издвојуваме

Претседателот Иванов повика на единство и сплотеност во Новата година

Потребни ни се единство и сплотеност, за успешна и просперитетна Република Македонија, порачува претседателот Ѓорге Иванов во своето Новогодишно обраќање до нацијата.„Годината што заминува, беше исполнета со многу исчекувања и […]