Издвојуваме

Издвојуваме

Груевски му ја честиташе победата на Заев

Победата на Зоран Заев на внатрепартиските избори во СДСМ, премиерот Никола Груевски телефонски му ја честитал, пишува Press24. Груевски на Заев му посакал добро здравје и мудрост во работата. Премиерот […]

Издвојуваме

Дали Александар Македонски и Цар Самуил зборувале ист јазик?

Дали постои доказ дека Александар Македонски и Цар Самуил зборувале на ист јазик?  Книгата за Грците и Македонците која е објавена во Венеција во 1532-та година содржи интересни факти кои […]

Издвојуваме

Фото: Жерновски предлага скандалозна седница на совет

Новиот градоначалник на општина Центар, Андреј Жерновски, одзема пари кои се предвидени за училиштата и градинки, а наспроти ова предложува зголемување на буџетот за изградба на фасади во Центар. Покрај […]

Издвојуваме

Петгодишно девојче прочитало 875 книги за една година

Пет годишното девојче Софија Мос слободното време го поминува читајќи книги наместо да игра детски игри. Неверојатно но вистинито, ова девојче од Луизијана, САД, за една година има прочитано 875 […]

Издвојуваме

Чиста психоделија

Сурфам јас така често по нетов, социјалните мрежи и гледам што постираат нашите луѓе.  Воглавном тоа ти е се некои си мудрости преппишани, прераскажани кои сакаат да ги претстават за […]

Издвојуваме

Кој јавни личности го испочитува Јакимовски на промоцијата на ГРОМ?

На промоцијата на ГРОМ на Јакимовски која се одржа во големата сала на хотелот „Александар Палас“ присуствуваа низа јавни личности за кои сеуште е непознато дали тие ќе бидат активни […]

Издвојуваме

Видео: Како се прави виршлата? – Погледнете со празен желудник

Дали некогаш сте се запрашале како всушност се прави виршлата? Или пак, јадете без да ве интересира што има во главната состојка на хот-догот. Доколку сте обожавател на виршли, и […]