Издвојуваме

Издвојуваме

СКАНДАЛОЗНО: Заев со непристоен предлог до Груевски

Откако новиот претседател на СДСМ, Зоран Заев, го доби првото прашање од премиерот Никола Груевски, реши да му побара нешто што очигледно одамна го посакувал.  Заев отсекогаш и го има […]

Издвојуваме

МПЦ: Одлуката на градоначалникот Жерновски потсетува на комунизмот и директно атакува на верниците

Скопската православна епархија, свештенослужителите и верниот народ, како и поддржувачите за возобновување на некогашниот православен храм „Свети Константин и Елена“ изразуваат негодување и чудење поради најновите најави од страна на […]

Издвојуваме

Видео: Жерновски не ги исполнува ветувањата

Жерновски не ги исполнува своите ветувања. Во текот на кампањата тој вети изградба на градинка и училиште во Капиштец, а сега како градоначалник на општина Центар целосно ги стопира средствата […]

Издвојуваме

Македонците се солидаризираат со Турците

Македонија и македонскиот народ внимателно ја следи состојбата во Турција. Македонците навистина се солидаризираат со Турците и повеќето ги поддржуваат демонстрациите.  Многумина сметаат дека демонстрациите веќе отидоа во погрешна насока.  […]

Издвојуваме

Фото: Општина Центар нема пари за училиште, а троши средства за други работи

Градоначалникот Жерновски и покрај тоа што постојано се жали дека градот нема пари, постојано распишува огласи за  јавни набавки. Откако вчера советниците од владејачката партија го обвинија Жерновски дека во […]

Издвојуваме

Високо образовани кадри со светски успеси, сега дел од владиниот состав

По покана на претседателот на Владата на Република Македонија, високо образовани и успешни луѓе во странство, се вратија на работа во Македонија. Долг е списокот на сите лица кои порано […]

Издвојуваме

Високо образовани луѓе со светско искуство, сега дел од владиниот состав

Долг е списокот на луѓето кои порано биле во дијаспората, постигнале успеси, па се вратија во родната Македонија и добија високи функции. Сите лица кои претседателот на македонската Влада ги […]

Издвојуваме

Заев ќе прави реконструкција во СДСМ – вака изгледа неговата агенда

Започна реконструкцијата на опозициската СДСМ. На агендата на новиот претседател на партијата – Зоран Заев, е намалување на бројот на потпретседатели на најголемата опозициска партија и смена на голем дел […]

Издвојуваме

Груевски му ја честиташе победата на Заев

Победата на Зоран Заев на внатрепартиските избори во СДСМ, премиерот Никола Груевски телефонски му ја честитал, пишува Press24. Груевски на Заев му посакал добро здравје и мудрост во работата. Премиерот […]

Издвојуваме

Дали Александар Македонски и Цар Самуил зборувале ист јазик?

Дали постои доказ дека Александар Македонски и Цар Самуил зборувале на ист јазик?  Книгата за Грците и Македонците која е објавена во Венеција во 1532-та година содржи интересни факти кои […]