Македонија

Локална самоуправа

Промовирани пет возила за подигање кабаст и инертен отпад

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски и директорот на ЈП „Комунална Хигиена“ Ракип Дочи, денеска (06.12 2015 година) во населбата Автокоманда ги промовирааа […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ упорно бега од одговорот на прашањето каде беа мерните станици за загадувањето на воздухот од нивно време

СДСМ упорно бега од одговорот на прашањето каде беа мерните станици за загадувањето на воздухот од нивно време? – велат од ВМРО-ДПМНЕ.СДСМ треба на јавноста да и одговори зошто не […]

Вести

Попоски утре ќе оствари работна посета на Брисел

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре ќе оствари работна посета на Брисел, при што ќе оствари повеќе средби со претставници на институциите на ЕУ.Како што е најавено, министерот Попоски […]

Вести

Ставрески: Во вторник се исплаќа еврообврзницата од 2005 година

На 8 декември доспева за враќање еврообврзницата, издадена во 2005-та година во времето на СДСМ, во износ од 150 милиони евра. Министерот за финансии и вицепремиер Зоран Ставрески, во интервју […]

Вести

Премиерот Груевски со честитка по повод еврејскиот празник Ханука

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, по повод големиот Еврејски празник Ханука упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, г-ѓа Берта Домано-Николиќ и до членовите […]

Вести

Претседателот Иванов со честитка за еврејскиот празник Ханука

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод еврејски празник Ханука, упати честитка до Берта Романо Николиќ, претседател на Еврејската заедница на Република Македонија, како и до сите припадници на […]

Вести

ЈП Комунална хигиена ќе промовира пет нови камиони за подигање кабаст и инертен отпад

Пет камиони за подигање кабаст и инертен отпад на ЈП „Комуналана хигиена“ ќе бидат промовирани денеска.На промоцијата ќе присуствуваат градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и директорот на ЈП „Комуналана […]