Вести

Вести

Груевски во САД на негова иницијатива, а не како што измислуваа опозициските медиуми дека е „итно повикан“

Три дена медиумите блиски до опозицијата ширеа дезинформации дека ненадејната средба Груевски Бајден значи дека Вашингтон ќе бара одговори од Груевски за многу прашања, па тоа го поврзуваа со формирањето […]

Вести

??????? ??????? ?? ???????? ???????????!

Поради појава на магла, видливоста во Маџари, Петровец, Катланово и Куманово е намалена на 50 до 100 метри.Од Автомото сојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на сите државни патишта се […]

Вести

Затворањето на „Југохром“ не го намали загадувањето во Тетово

Повеќе од 10 дена не работат печките на Југохром, а тетовчани и натаму се загушуваат. Смогот секојдневно го прекрива градот – штетните честички во воздухот ги надминуваат дозволените граници.„Овие параметри […]

Вести

Одржувањето на изборите во предвидениот датум ќе значи и целосно заокружување на договорот и излез од кризата

Досегашната реализација на обврските од договорот постигнат меѓу четирите партии во Пржино за излез од кризата, како и претстојните обврски во наредниот период беа главна тема меѓу тројцата европратеници и […]

Вести

Во 2015 преку владините мерки за вработување 683 лица добиле работа во Струмица

Преку владината мерка „Македонија вработува“ во Струмица минатата година се вработени 683 лица.Од Агенцијата за вработување во Струмица, велат дека преку оваа мерка заинтересираност покажале 391 работодавец, каде биле вработени […]

Вести

Насилен упад и кражба во редакцијата на „Курир“

Непознати лица синоќа насилно упаднале во редакцијата на „Курир“. Од порталот велат дека по низата напади и закани кои изминатиов период беа упатени врз нивните новинари, минатата ноќ просториите на […]

Вести

Ќе имаме ли снег неделава?

Променливо облачно со локален дожд најавуваат метеоролозите од утре, кој кон крајот на денот и преку ноќта ќе поминува во снег, во крајните западни делови.Ќе дува засилен ветер од југозападен […]

Вести

Ременски спроведува брутална партизација и самоволие

Хаос во труд и социјала и најнова повреда на законските надлежности направи техничката министерка за труд и социјална политика, Фросина Ташевска Ременски со одлуката незаконски да разреши директори на Центрите […]

Вести

Со проектот „Македонија вработува“ до сега вработени над 11.200 лица

Проектот „Македонија вработува“ е уште едно остварено ветување со кое досега се вработиле над  11.200 лицаИако го нема во изборната програма, ветувањето за овој проект беше дадено на трибината во […]