Вести

Вести

Денеска и утре вистинска пролет- Од вторник нагло заладување

Времето денеска во целата земја ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачности со слаб до умeрен ветер претежно од јужен правец. Максималните дневни теммператури ќе достигнат […]

Вести Македонија

Циклонот ВИКТОРИЈА со себе носи: Олуен северен ветер, пад на температурите

Овојпат гледано од метеоролошки аспект ќе се задржиме само на наглата и голема промена која ќе се случи во текот на ноќта понеделник кон вторник како и во вторник. Токму […]

Вести

Препораки за превенција и рано предупредување и справување со пожарите

Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи: Издадени се препораки за соработка на институциите за превенција и раното предупредување и справување со пожарите. Управувачкиот комитет […]

Вести

Расте бројот на починати од грип во државава: За една недела 8 смртни случаи

Осум лица починале минатата недела како последица од сезонскиот грип, информираше денеска епидемиологот Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје. Шест од починатите се на возраст над 60 години, едно […]

Вести

До крајот на неделава топло, од понеделник ќе застуди и ќе врне

Стабилно и топло време со мала до умерена облачност, најавуваат метеоролозите за следните денови. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и на повеќе места ќе […]

Вести Македонија

Сончево и многу топло со умерен јужен ветер

Денес времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец поизразен попладне во централните делови. Максималната температура ќе се движи од […]

Вести

Македонија се гуши: Скопје, Битола, Куманово и Тетово меѓу најзагадените градови во светот

Македонските градови меѓу најзагадените во светот. Според анализата изработена од меѓународните организации „Гринпис“ и „Ај Кју Ер Вижуел“, кои глобално го следат аерозагадувањето, Тетово, Куманово, Битола и Скопје се најдоа […]

Вести Македонија

Денес сончево и топло време со мала до умерена облачност

Во Македонија денес времето ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Максималната температура ќе се движи од 15 до […]

Вести

Женскиот месец носи многу пресврти – ќе има и „лоши денови“ во март, ова е деталната временска прогноза

Месец Март е познат како женски месец со пресврти во времето, па иако температурите нагло пораснаа и ќе одат уште нагоре, според временската прогноза на Accuweather не очекуваат и денови […]

Вести

Грипот ја зеде петтата жртва: Почина 14-годишно дете

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби поради компликации од грип почина 14-годишно дете. Детето претходно боледувало и од церебрална парализа. Според податоците од Институтот за јавно здравје, […]

Вести

Седум новозаболени од морбили, во животозагрозувачка состојба пациент на Инфективна клиника

Седум новозаболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои еден е хоспитализиран. Станува збор за 24-годишна пациентка од Куманово, мајка на заболено лежечко дете за која […]