Ознака: вежбање

Живот

Телото во подобра форма и поздрав сон: Сè за осум минути

ПРАВИЛОТО Е МОШНЕ ЕДНОСТАВНО: колку поредовно вежбате, подобро ќе спиете. Вежбите што се изведуваат со тежината на сопственото тело се ефикасни, без разлика дали сте на почетно или на напредно […]

Нега и убавина

Кои се идеалните вежби и спортови за вас според вашата крвна група?

Луѓето со крвна група АБ многу често доживуваат болки во мускулите и во зглобовите, особено по интензивни кардио вежби, така што лесната физичка активност е идеална за нив. Луѓето со […]

Живот

Како да го приспособите вежбањето според менструалниот циклус?

Сигурно ви се има случено поради менструални болки да го пропуштите вашиот тренинг. Иако на некои жени не им пречи менструалниот циклус ни во вежбањето ни во извршувањето на секојдневните […]

Живот

Вежбајте за да не сте депресивни!

Вежбањето три пати неделно ги намалува шансите за појава на депресија за околу 16 проценти, тврдат научниците. Секако дополнителното вежбање во текот на неделата резултира со уште поголемо намалување на […]

Нега и убавина

Кога вежбањето има поголема штета отколку корист?

Постојано наоѓаме информации колку е вежбањето здраво и дека постојано треба да вежбаме поради здравствени и естетски причини. Меѓутоа, постојат ситуации кога е подобро да прескокнете еден тренинг за да […]

Нега и убавина

Бремена манекенка покажа како треба да се вежба за време на бременоста

Најпозната плус-сајзманекенка во светот Ешли Греам предизвика големо внимание меѓу фановите со видеото објавено на Инстаграм. На снимката се гледа како таа тренира напорно во напредната фаза на бременост. Видеото […]

Живот

Со правилна исхрана против симптомите на депресијата и анксиозноста

Освен што предизвикува мрачен поглед кон светот, депресијата предизвикува и физички симптоми како главоболка, замор, несоница и проблеми со варење. Научниците истакнуваат дека со балансирана и правилна исхрана во телото […]

Нега и убавина

5-минутно истегнување кое треба да го повторувате секое утро

Можеби зафатениот распоред секој ден ви отежнува да вметнете тренинг од еден час, но за 5-минутно истегнување навистина немате изговор. По сонот, на вашето тело му е потребно активно будење, […]

Нега и убавина

Вежби за задник кои ќе им одговараат и на оние кои цел живот се излежуваат

Наместо да посакувате убав и стегнат задник ова лето, преземете нешто и почнете со овие едноставни вежби. Доколку сакате да постигнете резултат, мора малку да се помачите, но може да […]