Ознака: ВМРО

Вести

ГИ БОЛИ ВИСТИНАТА: Соросоидите се обидоа да му го хакираат профилот на Филип Петровски!

Помина една година од протестите во мај, во кои се покажа дека зад „цвеќињата и бакнувањата“ на полицајците се кријат добри актери коишто се подготвени на секакви деструктивни сценарија со […]

Издвојуваме Историја

Делото на Гоце Делчев остана како патоводна ѕвезда за идните македонски поколенија

Коста Веселинов е македонски културен деец, публицист и историчар. Роден е во село Бобшево, Пиринско во 1908 година. Се образува во Горна Џумаја, Пазарџик, каде завршува гимназија, а извесно време […]

Вести

Филип Петровски: Од поделбата на Македонија па се до денеска ништо не се променило

Од 1913 и поделбата на Македонија па се до денеска ништо не се променило…„Од 1913 и поделбата на Македонија па се до денеска ништо не се променило. Нивните политичари ова […]

Издвојуваме

Александар Протогеров – контроверзен лидер на ВМРО

На Денешен ден е роден Александар Николов Протогеров (23 февруари 1867 – 7 јуни 1928) политичар, генерал и раководител на Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Учествувал како доброволец во Српско-бугарската војна. Бил член на Македонскиот комитет, војвода …Александар […]

Вести

Петровски за ТВ Нова: ВМРО-ДПМНЕ ги има остварено сите услови од договорот во Пржино

Директорот на Државниот архив на Република Македонија, д-р Филип Петровски, гостуваше во телевизијата ТВ Нова и отворено зборуваше за актуелните случувања во земјата.Во интервјуто, Петровски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ од своја […]

Издвојуваме

Фрчковски директно помогнал да се оствари посетата на Хунзите

Универзитетскиот професор Љубомир Фрчковски, кој е и поранешен министер за внатрешни работи и кандидат за претседател од СДСМ, во минатото ја дал идејата и бил еден од луѓето кои директно помогнале […]

Издвојуваме

Дехари не е од тука?!

Насловот е логичен кога се знае дека на прашање до новиот кичевски градоначалник кој ги поставува јарболите со албански знамиња, тој одговара дека не знае!? Мисли дека на тој начин […]

Издвојуваме

Информативен сајт на ВМРО-ДПМНЕ за престојната кампања

Од денес започнува изборната кампања за престојните локални избори кои ќе се случат на 24-ти март. Граѓаните кои се заинтересирани за листата на кандидатите за градноначалници од редовите на владеачката […]

Издвојуваме

ВМРО-ДПМНЕ со дециден став: Нема одлагање на изборите

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ во саботата децидно го повтори својот став дека не постои можност за одложување на датумот 24 март 2013 година, кога е предвидено одржување на редовните локални избори.Од владеачката […]