Ознака: жени

Свет

Државите предводени од жени подобро одговорија на пандемијата со коронавирусот

Државите предводени од жени имаа „систематски и значајно подобар“ одговор на епидемијата со вирусот Ковид-19, покажала новата студија. Според студијата, имало половина смртни случаи во овие земји како во оние што […]

Мода

Вака ќе се облекуваме наесен: Овие 4 бои ќе доминираат на модната сцена

Пандемијата на коронавирусот нè спречи да уживаме во летото и летната мода на вистински начин, но затоа ја имаме наредната сезона да надоместиме за тоа. Летото полека си заминува, па […]

Занимливости

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Пред точно 75 години, на 11 август 1945 година, жените во Југославија се изборија за право на глас. Правото на глас за жените беше потврдено уште во 1941 година во […]

Вести

Жените се подобри лидери во пандемијата

Земјите со жени лидери постигнаа значително подобри резултати во текот на пандемијата, за разлика од земјите предводени од мажи, покажува истражување спроведено од меѓународен тим експерти. Анализата е направена во […]