Ознака: За заедничка Македонија

Македонија

Правда, не амнестија – напиша Дамовски на Фејсбук 

Еден од обвинетите за настаните од 27 април во Собранието на Р.Македонија, режисерот Борис Дамовски кој беше еден од организаторите на „За заедничка Македонија“ се огласи на социјалните мрежи по […]

Вести

Ангелов: Добив притвор поради преголема љубов кон татковината

Игор Ангелов – Ќосето, на својот Фејсбук профил објави дека по распитот во Кривичниот суд, судија на претходна постапка му одредил мерка притвор.„Добив притвор поради преголема љубов кон татковината Македонија“, […]

Вести

Политичкото обвинителство ја реализира нарачката: Ги изедначи оперскиот пејач Дурловски и терористот Ндрецај

Да ја пееш македонската химна на собирите на движењето „За Заедничка Македонија“ е исто кривично дело како да извршиш напад на државата, да убиеш 8 полициски службеници и да ги […]

Вести

Илиевски: Немам ни гребаница, нека не се секира никој

Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ синоќа доживеал сообраќајна несреќа. Илиевски, вели дека е добар и се прашува од каде толкава омраза мислејќи на функционерот од СДСМ кој […]

Вести

„За заедничка Македонија“: Заев или мисли дека ќе ги превесла партнерите од тиранската коалиција, или македонските граѓани пред кои ја даде оваа „заклетва“

Граѓани за Заедничка Македонија, граѓани за правда во Македонија, граѓани кои се борат за нормализација на животот во ова ненормално време. Денес Зоран Заев потпиша документ со кој според многу […]

Вести

Илиевски: Продолжуваме повеќе, на повеќе фронтови, со уште поголема енергија– за заедничка Македонија

Од денеска зголемуваме интензитет односно поле на кое се бориме. Досега беше само улицата, од утре и официјално и Судот, напиша на својот Фејсбук профил еден од членовите на Граѓанската […]

Вести

Дамовски: Од тужбата нема да биде поштеден никој од оние кои ја предизвикуваат оваа криза

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по правен пат ќе ја продолжи битката против неуставниот избор на претседател на Собрание на Република Македонија и обидот за протуркување на тиранската платформа, која […]

Вести

„За заедничка Македонија“: Поднесуваме иницијатива за оценување на уставноста на изборот на Џафери

На 78-миот ден од почетокот на нашите протестни активности најавуваме дека истите ќе започнат да ја добиват и правната поддршка,односно новата форма која ќе е нашето клучно оружје во периодот […]

Вести

„За заедничка Македонија“ денеска на дискусија за идните чекори: Сигурно е дека битката за правда и вистина продолжува, нашиот отпор е наша должност

Граѓаните на Република Македонија веќе 76 дена преку протести и разни други активности го искажуваат својот револт од обидот да се протурка платформа од туѓа држава, која директно удира по […]

Вести

Кавадарчани со поддршка „За заедничка Македонија“

Протестен марш и вечерва се реализираше во Кавадарци, приврзаниците на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија ги повторија барањата за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.Пред присутните […]

Вести

Илиевски: Нашата битка е битка за заедничка Македонија

Седумдесет и петти ден големо браво за сите. Одамна нè отпишаа, ама многу дни покажавме дека сме посилни, поистрајни и поупорни, бидејќи нашата битка е вистинска, немаме потреба ништо да […]

Вести

Дамовски: Народната тужба е роман за страдањето на народот под притисокот на политичките елити во Македонија и меѓународната заедница

Седумдесет и пет дена сме тка поради лагите, лагите влијаат на нашата мотивација и решение да го дотераме ова до крај, посочи од пред Собранието Борис Дамовски од граѓанската иницијатива […]