Ознака: избирачки список

Вести Македонија

Канцеларијата на Народниот правобранител ќе има брифинг за проблемите со Избирачкиот список

Тема на денешниот брифинг за медиумите кој ќе се одржи во Канцелеријата на Народниот правобранител ќе бидат констатираните состојби и проблеми со Избирачкиот список и со остварувањето на избирачкото право. […]

Вести Македонија

ДИК ќе мора да интервенира во Избирачкиот список, вели Бошњаковски

Денес владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со прочистувањето на Избирачкиот список изјави дека се наследени повеќе проблеми и дека надлежните институции треба соодветно да ги адресираат и решаваат. На […]

Вести Македонија

Референдумот пропадна, вели ДИК

По 100 проценти од пребројаните гласачки ливчиња  првата официјална изјава е – „Одлуката за референдумот не е усвоена бидејќи не гласале повеќе од половината од вкупниот број граѓани запишани во […]

Вести

Право на глас имаат 1.806.336 гласачи запишани во Избирачки список

Граѓаните на Македонија на денешниот референдум можат да гласаат на 3.478 избирачки места во 80 општини. Право на глас на плебисцитарното изјаснување имаат 1.806.336 гласачи, запишани во Избирачки список. Во […]

Балкан

Република Српска наскоро ќе има свој избирачки список

Република Српска подготвува нов закон за референдум, што треба да биде донесен оваа година.  Институциите во Република Српска почнаа да работат сериозно на новиот закон за референдуми, со што ќе […]

Вести

Графолог ќе го решава осмиот приговор на БЕСА

Вештакот комисијата ќе го избира со ждрепка од списокот на овластени вештаци за графолошко вештачење.Со шест гласа „За“ и три „Против“, ДИК одлучи потписите на Фатиме Сулејмани да подлежат на […]

Црна хроника

Фатени 5 лица со копија од избирачки список и тетратка со матични броеви

Во Струмица вчера се фатени пет лица кои во возилото имале копија од избирачки список, како и тетратка со име и презиме и матични броеви на лица од ромска националност […]

Црна хроника

Струмичката полиција приведе лице поради сомнение за поткуп при гласање. Еве што се случило!

Кој му наредил и под чија команда денеска лице од Струмица се обидувало да влијае врз утрешното гласање?Ова се двете најважни прашања на кои ќе треба да одговори претстојната истрага […]