Ознака: клинички центар

Македонија

Протестот на Клинички центар против насилството врз медицинските работници

На денешниот протест во кругот на Клинички во Скопје против насилството од страна на пациентите и нивните роднини, лекарите им порачаа  на пациентите:  “Почитувани пациенти, ние сме со вас“, пренесува […]

Македонија

Започната постапката за изградба на нов Клинички центар во Скопје

Постапката за јавна набавка на изградба на нов универзитетски Клинички центар е започната, соопштуваат од Министерството за здравство. Критериум за избор на најповолна понуда ќе биде најдобар однос помеѓу цената […]

Црна хроника

Ограбена касата од паркингот на Клинички центар

На 10.07.2019 година околу 23:37 часот во СВР Скопје било пријавено дека две лица извршиле разбојништво на наплатната каса од паркингот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ и одзеле пари. Се […]

Живот

Подвиг на лекарите од Клиничкиот центар во Ријека: За прв пат во Хрватска четиригодишна пациентка примила лек директно во мозок

Четиригодишно девојче од Пула боледува од Батенова болест, ретко генетско заболување кое го уништува ткивото На Клиниката за педијатрија во Клиничкиот болнички центар во Ријека вчера за прв пат во […]

Црна хроника

Украдени речиси 3.000 евра од маркет во кругот на Клинички центар

Непознат сторител синоќа украл 169.950 денари дневен промет од маркет во кругот на Клинички центар Скопје, информира денеска Министерството за внатрешни работи.Разбојништвото се случило вчеравечер околу 18:35 часот, кога непознат […]

Вести

Дете прегазено во Куманово, пренесено во Клинички центар

Десет годишно дете е прегазено од автомобил вчера вечерта околу 20 часот на улицата „Доне Божинов“ во Куманово.Автомобил „Опел“ управуван од 30 годишниот кумановец Т.О. удрил во детето кое се […]

Вести

Димитриев ќе присуствува на потпишување договор за изградба на новиот Клинички центар

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на свечено потпишување договор за изградба на новиот Клинички центар „Мајка Тереза“ – Скопје.Од Владата информираат дека настанот ќе […]

Вести

Сопругот на лекарката го извршил убиството?

Полицијата се сомнева дека сопругот го извршил убиството на лекарката од Клиниката за нефрологија, објави порталот „МКД.мк“. Телото на 53-годишната Ј.М.С. од Скопје, лекарка и професорка на Медицинскиот факултет во Скопје, […]

Вести

Кај клинички центар пронајдена мртва докторка со убодна рана на вратот

Ј.М.С. (53) лекарка и професорка на Медицинскиот факултет во Скопје синоќа била пронајдена мртва во близина на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.Нејзиното тело било пронајдено со повреди од нож во пределот […]

Вести

Шиколе: Со новиот клинички центар ќе бидеме во состојба на пациентите да им пружиме врвна нега

Со години го чекавме овој проект. Она што беше презентирано пред нас е последно достигнување на медицинската архитектуира. Плановите даваат сигурност дека ќе продолжиме да работиме во современо здание, каде […]

Вести

Ќе се гради автопат од Гостивар до Кичево или Клинички центар во Скопје.Kако ќе пресметаме за кого се трошат парите?

Груевски даде интервју за Дневник. Доб­ро, а ќе ги ка­же­те ли тие за кои ве­ли­те де­ка има­те ин­фор­ма­ции де­ка вр­шат при­ти­сок врз ДУИ? -Не тре­ба јас да ги ка­жу­вам. Но мож­но […]