Ознака: метаболизам

Нега и убавина

Не јадете многу, а постојано качувате килограми? Сево ова може да е причина за вашето здебелување!

За одржување на телесната тежина важен е избалансираниот однос помеѓу внесувањето на храна и трошење на енергијата. Но ако се храните здраво, тренирате и повторно имате проблем со покачување на […]

Живот

Не можете да ослабнете? Можеби ги имате овие три заблуди за вашиот метаболизам!

Ова се најголемите грешки за кои што сте сигурни дека се вистина… Метаболизам е збор кој многу често го употребуваме, но не е целосно јасно колкава контрола имаме над сопствениот […]

Нега и убавина

Разбудете го дигестивниот систем: Секое утро пијте мед со вода!

Познато е дека медот е еден од најздравите производи во светот. Посебно се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со лошо варење на храната, односно со запек. Секојдневното консумирање на […]

Живот

Како да го забрзате метаболизмот без оглед на годините?

Меѓутоа, постојат начини да го забрзаме и да го подготвиме за согорување на масните наслаги, без оглед на годините. Ова се препораките на експертите: Вежбајте пред појадок Ако тренирате пред […]

Живот

Метаболизмот на 20, 30 и 40 години: Како се менуваат работите?

Кога сте биле деца, сте лапнувалле што и да ви дојде на ум без никаква грижа. Растењето, формирањето на коскената структура и постојаната потрошувачка на калории во трчање и скокање […]

Живот

Метаболизмот на 20, 30 и 40 години: Како се менуваат работите?

Кога сте биле деца, сте лапнувалле што и да ви дојде на ум без никаква грижа. Растењето, формирањето на коскената структура и постојаната потрошувачка на калории во трчање и скокање […]

Живот

Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории.Како што пишува “Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не […]

Живот

Овој зачин го забрзува метаболизмот и го топи салото на критичните зони

Научниците утврдија дека циметот е дар од Бога кој треба почесто да го употребуваме.Циметот го поттикнува метаболизмот, помага да топиме килограми и да бидеме здрави како дрен.  Научници од Универзитетот […]