Ознака: навики

Живот

Секојдневни навики со кои го УНИШТУВАТЕ срцето!

Избегнувањето на физички активности и прекумерната тежина се веќе познати непријатели на срцето, но дали сте знаеле дека и нехигиената на забите му штети на срцето?Проблеми со забите Кога последен […]

Занимливости

Најчести грешки на луѓето: Еве зошто НЕ ВИ ТРГНУВА во животот!

Кои се причините за сиромаштија и зошто тие делуваат одредени луѓе да бидат осудени на сиромаштија, додека на другите благосостојбата им паднала од небо?Бизнис консултантката Наталија Грејс авторка на книгата […]

Живот

ДЕРМАТОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Гледањето серии го уништува тенот!

Секојдневната навика на дамите ширум светот, со шолја кафе на интернет да ја погледнат омилената серија, се покажа како неповолна за тенот!Имено, дерматолозите предупредуваат дека кожата сѐ памети и советуваат […]

Живот

Веројатно ги правите и вие: Штетни навики со кои ги УНИШТУВАТЕ бубрезите!

Истражувањата покажуваат дека бубрезите секојдневно се на удар на одредени штетни навики кои ги ослабуваат и оштетуваат. Болестите на бубрезите спаѓаат во збирот на тн. „тивки болести“ чии симптоми не […]

Живот

ДОВЕДУВААТ ДО ПОЈАВА НА РАК: Тргнете ги овие навики од вашиот живот!

Расте бројот на починати лица од рак во последниве години, а причината за тоа, како што објаснуваат лекарите – е лошиот начин на живот и нездрава исхрана.Покрај срцевиот удар, ракот […]

Живот

Не можете да ослабете? Ослободете се од лошите навики!

Тргнете се од фрижидерот и прочитајте ги нашите совети:Без разлика на каква диета сте љубител, сите имаме свои пороци. Некои обожуваат слатки, додека пак, други постојано нешто грицкаат. Познатата нутриционистка […]