Ознака: НАСА

Занимливости

БИЗАРНО: Зошто не дојде до крајот на светот?

Некои  луѓе се надеваа дека 2016 ќе биде завршена мног пред 31-ви  декември.Самопрогласени  „пророци“ тврдеа дека имаат доказ  дека крајот на светот ќе уследи веднаш откако  Земјата ќе ги сврти […]

Живот

Огромна структура во облик на Х забележана во центарот на нашата галаксија

Иксот буквално го означува центарот на Млечниот Пат, а овој феномен ни дава и податоци за формирањето на галаксијата.Иако звучи чудно, во центарот на галаксијата е забележан огромен икс. Истражувачите […]

Занимливости

Рекордно жешка година – дали ги чувствуваме последиците на климатските промени?

Можеби беше пријатно кога во ноември се` уште излегувавме со летна облека. И веројатно беше забавно, но какви последици носат овие промени? Минатогодишното топло време се покажа доста загрижувачко кога НАСА […]

Занимливости

„Дишењето“ на вулканот Етна во 3Д!

Вулканот Етна „дише“ на 3Д анимација. Компјутерскиот модел покажува како промените во магма-камерата на вулканот ја искривуваат почвата наоколу.Етна е активен вулкан на италијанскиот остров Сицилија. Последната негова ерупција била […]

Занимливости

НАСА откри необични планети со помош на телескопот Кеплер

Американската вселенска агенција(НАСА) со помош на телескопот Кеплер пронашла неколку досега неоткриени планети, чии карактеристики се многу почудни од она што некој би можел да го замисли во СФ филмовите.Додека […]

Вести

НАСА смирува – на Земјата неколку века не и’ се закануваат големи астероиди

Во текот на следните неколку векови, според научниците, не постои опасност од удар на астероид кој може да предизвика катастрофа од глобални пропорции со уништување на значителен дел од населението […]