Ознака: Никола Попоски

Вести

Попоски: Не е можно сместување на бегалци на територија на Македонија

Сместувањето на мигрантите што доаѓаат на територија на Република Македонија од земја-членка на Европската унија не е можно. Мојот колега од Австрија, Себастијан Курц е погрешно интерпетиран, изјави вицепремиерот и министер […]

Вести

Попоски на средби со пратеници во ЕП во Брисел

Попоски на средби со пратеници во ЕП во БриселВицепремиерот и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска оствари голем број на средби со пратеници на Европскиот парламент […]

Вести

Средба Поповски- Данкан

Реформските процеси, евроатланските перспективи на Република Македонија и внатрешната состојба, беа дел од темите на средбата помеѓу вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски и министерот за Европа и […]

Вести

Попоски во Минхен: Европа се соочува со редефинирање на глобалните односи

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој учествува на безбедносната конференција во Минхен, смета дека централно прашање на собирот на луѓето коишто ги креирааат и спроведуваат дипломатските и безбедносните глобални […]

Вести

Попоски со реакција до европскиот парламент: Да ставиш ситни лични цели наспроти вредностите на ЕУ е најголемата опасност за Унијата

Еден пријател, европратеник вели: „Најголема опасност за ЕУ е тие кои ја претставуваат, да заборават на вистинската цел и вредностите зад кои стои Унијата, а да ги заменат со ситни […]

Вести

Попоски- Курц: Покажавме дека Македонија и Австрија имаат одлична соработка

Придонесот на Македонија за затворање на Балканската мигрантска рута уште еднаш е потенциран од страна на австрискиот министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Себастијан Курц, кој заедно со […]