Ознака: пита

Кулинарство

Пита од компири без кори со зеленчук и сирење: Никогаш поедноставна подготовка на лесна вечера!

Питата од компири е одлична за предјадење, лесна вечера или обилен појадок, а се подготвува брзо и едноставно. Состојки: – 2 компири – 2 домати – 2 кромиди – 1 […]

Кулинарство

Сочна и вкусна пита со тиквички и кашкавал

Оваа пролет многу домаќинки подготвуваат лесна пита од тиквички и кашкавал. Рецептот е практичен, бидејќи не е скап, се прави брзо и не се потребни посебни кулинарски вештини. Состојки: 400 […]

Кулинарство

ПИТА СО УРДА: Мека и вкусна како памук, сите први се грабаат за неа

Рецепт и видео презентација на Том Филос – Пита со сирење. Сите македонски рецепти се вкусни и познати во регионот, а една од најпознатите пити е токму сеченицата, уникатниот македонски […]

Кулинарство

Одлична идеја за фина вечера: Пита со аспарагус, печурки и зеленчук

Аспарагусот е добар за јадење затоа што помага да се исфрли вишокот течност од организмот, а влакната со кои е богат се одлични за стимулирање на варењето на храната. Покрај […]