Ознака: Реџеп Таип Ердоган

Македонија

Ердоган ќе присуствува на свеченоста по повод реконструкцијата на Алипашината џамија во Охрид

Турската амбасадорка Тулин Еркал Кара вчера за време на посетата на Алипашината џамија во Охрид најави дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ќе допатува на свеченоста по повод промовирањето […]

Балкан

Спречен обид за атентат врз Ердоган

Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на […]

Вести

Ердоган: Турција „во секој момент“ може да нападне

Турција може „во секој момент“ да изврши напад врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) и сириските курдски Сили за заштита на народот во Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп […]

Вести

Трамп му ја честитал победата на Ердоган на референдумот

Американскиот претседател Доналд Трамп му ја честиташе победата на референдумот на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, соопштија извори од кабинетот на шефот на турската држава.Претходно, Белата куќа соопшти дека […]

Вести

Путин до Ердоган: Ако го сакаш ракетниот систем С-400 откажи се од Голема Албанија

Рускиот претседател му соопштил на турскиот колега дека доколку не ги заузда Албанците, нема да му го продаде ракетниот систем со долг дострел, кој му е неопходен за одбрана на […]

Вести

Иванов упати писмо до Трамп, Ердоган, Туск и Столтенберг

Во пресрет на состанокот на Европскиот совет, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо до членовите на Европскиот совет, претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, до Генералниот секретар на […]

Сцена

Најпосакуваниот турски актер го изговори судбоносното „да“: Мароканската убавица запросена во присуство на претседателот Ердоган!

Се ожени познатиот турски актер Мурат Јилдирим.Мурат Јилдирим, еден од најпосакуваните турски актери, кого  публиката  го знае од серијата „Аси“, „Љубов и казна“ еодамна во Истанбул  го  кажал судбоосното  „да“. […]

Вести

Атентаторот од Турција осум пати го обезбедувал Ердоган по обидот за пуч

Младиот турски полицаец кој го уби руексиот амбасадор во Анкара, осум пати бил дел од обезбедувањето на Реџеп Таип Ердоган, објавија турските медиуми. 22-годишниот полицаец пред камери со девет истрели […]