Ознака: русија

Вести

Космички напад во Русија: 150 повредени

Околу 150 лица се повредени од метеорскиот дожд кој  погоди делови од Русија и Казахстан. Според официјалните власти погодена е Челбјанската област во близина на регионот Урал во Русија. Во најблиската […]

Вести

Русија ќе продолжи да извезува оружје во Сирија

Русија ќе продолжи да испорачува оружје за власта на сирискиот претседател Башар ал-Асад и неговите воени сили, изјави во средата челникот на руската државна компанија за извезување оружје, и покрај […]

Вести

Турција прави „татарско Косово“ на границата со Русија

Во украинската област Херсон, која се наоѓа на самиот југ на земјата на границата со Крим, во последно време се одигруваат многу алармантни настани, пишува аналитичарот Кирил Губа.Турција намерно распалува […]