Ознака: Украина

Вести

НАПАДИТЕ НА КРИМ НЕ ПРЕСТАНУВААТ! Русија синоќа собори осум беспилотни летала, користејќи опрема за противвоздушна одбрана и електронско војување

Русија синоќа собори осум украински беспилотни летала недалеку од полуостровот Крим, изјави локалниот гувернер Сергеј Аксјонов. Во текот на ноќта осум беспилотни летала се неутрализирани со помош на електронско војување […]

Анализа Вести

КОГА И КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Аналитичарите предвидуваат – ќе биде скапо, ќе чини многу животи, а можеби нема да заврши

Кога Русија ја нападна Украина минатиот февруари, нејзините сојузници возвратија со молби за офанзивна помош. Во Берлин, лидерите првично избегнуваа помош што не одговараше на германската дефиниција за „одбрана“. Тоа […]

Вести

Украина ќе го врати Крим за една година – тврди поранешен американски генерал

Украина би можела да го „врати целосниот суверенитет“ во рок од една година, враќајќи ја целата нејзина изгубена територија, вклучувајќи го и Крим, изјави пензионираниот американски генерал Бен Хоџис за […]

Вести

Шест месеци војна во Украина: Бајден најави повеќе милијарди воена помош

Украина бара повеќе „вистинско оружје“ од Германија + Путин наводно има внатрешни итни случаи под контрола и покрај „воената операција“ Американската влада и вети на Украина милијарди долари дополнителна помош […]

Вести

ЗАПОЧНА РУСКАТА ОФАНЗИВА ВРЗ НИКОЛАЕВ: Украинците се бранат со ХИМАРС, Русите напредуваат! Целта е да се освои Одеса и да се избие на реката Дунав!

Руската офанзива која започна пред два дена во правец на Николаев почнува да го добива својот прв облик и тежиштето сега се поместува кон Николаев и Одеса поради честите ракетни […]

Вести

На Русија очигледно и се заканува сериозно назадување на јужниот фронт

Во Украина, според британската тајна служба и владата во Киев, на руските војници им се заканува сериозно назадување на јужниот фронт. Според ова, украинската контраофанзива на окупираниот град Херсон би можела […]

Вести

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО…

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО, ЌЕ БИДЕ МНОГУ ПОЛОШО, СЛЕДУВА МАСАКАР, СЛУШАЈТЕ МЕ, ЗНАМ ШТО ЗБОРУВАМ!“ „Во Украина нема ниту еден […]