Ознака: Украина

Вести

Украина ќе го врати Крим за една година – тврди поранешен американски генерал

Украина би можела да го „врати целосниот суверенитет“ во рок од една година, враќајќи ја целата нејзина изгубена територија, вклучувајќи го и Крим, изјави пензионираниот американски генерал Бен Хоџис за […]

Вести

Шест месеци војна во Украина: Бајден најави повеќе милијарди воена помош

Украина бара повеќе „вистинско оружје“ од Германија + Путин наводно има внатрешни итни случаи под контрола и покрај „воената операција“ Американската влада и вети на Украина милијарди долари дополнителна помош […]

Вести

ЗАПОЧНА РУСКАТА ОФАНЗИВА ВРЗ НИКОЛАЕВ: Украинците се бранат со ХИМАРС, Русите напредуваат! Целта е да се освои Одеса и да се избие на реката Дунав!

Руската офанзива која започна пред два дена во правец на Николаев почнува да го добива својот прв облик и тежиштето сега се поместува кон Николаев и Одеса поради честите ракетни […]

Вести

На Русија очигледно и се заканува сериозно назадување на јужниот фронт

Во Украина, според британската тајна служба и владата во Киев, на руските војници им се заканува сериозно назадување на јужниот фронт. Според ова, украинската контраофанзива на окупираниот град Херсон би можела […]

Вести

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО…

ЛУКАШЕНКО СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СВЕТОТ: „КОНФЛИКТОТ ШТО ИЗБУВНА ВО УКРАИНА НЕ Е НИШТО, ЌЕ БИДЕ МНОГУ ПОЛОШО, СЛЕДУВА МАСАКАР, СЛУШАЈТЕ МЕ, ЗНАМ ШТО ЗБОРУВАМ!“ „Во Украина нема ниту еден […]

Свет

Украина пријави рекорден број на новозаболени: Забрането влегување на странци во земјата

Украина пријави рекорден број на новозаболени од корнавирусот за еден ден – 2.723, соопштија властите.  Претходниот ден беа пријавени 2.495 случаи на коронавирус, објави Ројтерс.  Украина забрани влез на странски […]

Меѓународен фудбал

Во фудбалскиот тим Карпати од Лавов 25 лица се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ

Тимот на Карпати од Лавов е ставен во карантин откако за 25 лица е утврдено дека се позитивни на тестовите за коронавирусот. Меѓу позитивните има фудбалери, членови на стручниот штаб […]