Ознака: Украина

Вести

Нова кражба на медицински маски, овој пат 100.000

Украинските продавници, ресторани и транспорт се затворија во вторникот, бидејќи земјата ги заостри ограничувањата за ограничување на ширењето на коронавирусот, додека полицијата уапси пет лица осомничени дека се обидоа да […]

Uncategorized

Повторно тепачка во парламентот на Украина (видео)

Во украинскиот парламент изби тепачка поради нацрт законот за продажба на земјиште. Во конфликтот учествувале пратеници на владејачката партија „Слуга на народот“ и опозиционерите. Како што е наведено, лидерката на […]

Вести

Уапсен човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот во Киев

Украинските безбедносни сили го уапсија човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот „Метро“ во Киев, објавија украински медиуми. „Полицијата го уапси напаѓачот“, се вели написот на Украинска правда […]

Свет

Во страотен пожар во психијатриски болница во Украина загинаа шест лица

Најмалку шест лица загинале во пожар во психијатриска болница во украинскиот пристанишен град Одеса, соопштија локалните власти. Службата за вонредни ситуации соопшти дека четворица повредени се хоспитализирани. Локалната телевизија извести дека меѓу […]

Македонија

МНР го поддржува интегритетот на Украина по инцидентот кај Керч

Во врска со инцидентот со задржаните украински бродови од Русија во теснецот Керч се огласи и Министерство за надворешни работи на Македонија со поддршка за територијалниот интегритет и суверенитет на […]

Вести

Руските Сухој летаат во близина на инцидентот помеѓу Русија и Украина

Ако внимателно погледнете ќе видите дека ситуацијата е сложена и на раб на војна. Претходно известивме за судирот на бродовите меѓу Украина и Русија. Сега погледнете видео од Сухоите кои […]

Вести

Украина и Русија започнаа поморска војна вечерва

Руската агенција за внатрешна безбедност ФСБ, објави дека по нарушувањето на државната граница на Русија од саботата утрото, во 19 часот по локално време во неделата (20 часот по македонско), […]