Ознака: УХМР

Вести

Ристевски: Силното невреме е природна катастрофа со несогледливи последици

Силното невреме што ја зафати скопската котлина е природна катастрофа која е тешко предвидлива за човечкиот фактор, смета д-р Пеце Ристевски, експертот по климатологија и применета метеорологија.Тој вели дека станува […]

Вести

И денес и утре не очекуваат дождови и грмежи

Нестабилно време со дожд, грмежи и локално пообилни врнежи се очекуваат денеска и утре.Како што соопшти УХМР, подрачјето на Македонија се уште ќе биде под влијание на циклонска активност и влажна, нестабилна […]

Вести

Во скопско вечерва наврнаа 41 литар на метар квадратен

Во последните 24 часа најмногу дожд, 51 литар на метар квадратен, наврна во Крушево, а најмалку, еден литар, во Берово.Како што соопшти УХМР, до осум часот водниот талог во Скопје Петровец […]

Вести

УХМР со најнови детали за временската состојба

Вториот бран на нестабилност е по на југоисток во Катлановско.Грмежите во северниот дел на земјата. Поинтензивната нестабилност ќе премине преку централниот и западниот дел на земјата, објавено е на Фејсбук профилот […]

Вести

Поплавените подрачја имаат потреба од храна, пелени, вода и средства за хигиена и дезинфекција!

– Конзервирана храна, бебешка храна и пелени, вода за пиење, средства за хигиена и средства за дезинфекција се најпотребни на населението во поплавените подрачја.Од Црвениот крст на Република Македонија информираат […]

Вести

НОВА ПРОГНОЗА: Деновиве очекувајте невреме!

Во невремето што зафати делови од државата до 20 часот најмногу дожд наврна во Скопската котлина 33 л/м2, соопшти вечерва Управата за хидрометеоролошки работи.– Попладнево под влијание на влажна и […]