Ознака: шпагети

Кулинарство

Шпагети со пармезан

Потребни состојки: 400 г шпагети 4 чешниња лук Магдонос 2 лажици буковец 6 лажици маслиново масло Сол Пармезан Начин на подготовка: Исечкајте ги лукот и магдоносот. Сварете ги шпагетите според […]

Кулинарство

Ќофтиња и шпагети на италијански начин: Ручек за 15 минути на маса

Состојки: 2 колбаси Маст 2 чешниња лук 1 чаша вино 2дл песто сос 2дл неутрална павлака Вода 100гр тестенини Подготовка: Излупете ги колбасите, земете парчиња и формирајте ќофтиња од нив. […]

Кулинарство

Ги кршите шпагетите пред варење? Тоа е еден од „смртните гревови“ според италијанските мајстори

Кој не сака тестенини? Ретки се тие луѓе кои ќе одбијат вкусни потпечени лазањи или карбонара со фусили. Тестенините се убедливо една од првите работи кои учиме да ги готвиме, […]

Кулинарство

Шпагети со ќофтиња

Тестенини со сос се секогаш добра идеја за ручек. Потребни состојки: Шпагети 450 гр мелено месо Презла Магдонос ¼ шолја пармезан 1 јајце 2 чешниња лук Половина главица кромид 1 […]

Кулинарство

Шпагети во сос од домати со босилек и свински, чаден пршут

Состојки 500гр шпагети кај мене интегрални , сол, вода 1-1,3 кгр црвени домати 2лажици маслиново масло 1/2 главица сецкан кромид 1 рака босилек 1лажиче сол 1/2лажиче шеќер 1/2лажиче свежо мелен […]