Автор: Marija

Вести

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Премиерите на Македонија и Грција на денешната средба на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија разгледале можни опции за креативни решенија за спорот со името, при што една од […]

Вести

Објавена прогнозата за летово: Каде ќе има силни бури, а каде пеколни температури

„Акуведр“ вчера ја објави прогнозата за летото на подрачјето на цела Европа. За подрачјето на Франција,Германија и северна Италија постои опасност од пожари кога температурите ќе се зголемуваат. Се очекуваат […]

Вести

Вулканот на Хаваите се поактивен, забранети летови во опасната зона

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена, […]

Црна хроника

Затвореник од Идризово починал вчера на Клиниката за гастрологија

Вчера околу 08:00 часот во Клиничкиот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“во Скопје починал А.К. (37) од Скопје. Станува збор за осуденик во Казнено-поправната установа Идризово, кој од 12.05.2018 година […]

Регион

Косово набргу може да остане без лекари и медицински сестри

Косовски лекари и медицински сестри емигрираат во земјите од Европската унија, посебно во Германија, така што многу бргу може да се случи косовските здравствени институции да се соочат со голем […]

Сцена

Се подготвува за свадба од соништата, па ги почести фановите

Идната снаа на Лепа Брена идниот месец ќе се венча со синот на пејачката Филип Живојиновиќ, а пред свадбата Александра Пријовиќ ги изненади фановите. Имено пејачката објави сексапилна фотографија во […]

Вести

Денес е Спасовден – Четириесет дена по Велигден

Четириесет дена по Велигден (во четврток) Именден празнуваат: Спасе, Спасија, Спаска… Празникот на Христовото вознесение – Спасовден спаѓа во големите христијански празници, се празнува 40 дена по Велигден и секогаш […]

Вести

Утре е голем празник 40 дена по Велигден- жени внимавајте на вашите мажи и деца

Православните верници утре на 17 мај го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник […]