Вести

Вести

Академик Таки Фити избран за претседател на Македонската академија на науките и уметностите

Академик Таки Фити денеска е избран за претседател на Македонската академија на науките и уметностите. За потпретседатели на МАНУ се избрани академик Луан Старова и академик Владо Матевски.- Со оглед […]

Вести

??????: ?????????? ?????? ??????????? ?? ??????? ?? ?????????? ?? ???????????? ? ?????????? ?????

Македонија добива комплименти за начинот на справување со мигрантската и бегалската криза и ние сме една од ретките земји кои успешно се справуваат со овој предизвик, изјави претседателот на Република Македонија […]

Вести

Алкалоид дел од светски научен труд!

Алкалоид дел од светски научен трудВо “Nature Medicine”, едно од најреномираните светски научни списанија е објавен оригинален научен труд под наслов ”Отстранувањето на микрофлората промовира потемнување на белото масно ткиво и ја […]

Вести

Бесплатни прегледи за бремени жени со здравствено осигурување

Бремените жени кои имаат здравствено осигурување од денеска нема да плаќаат за гинеколошки и микробиолошки прегледи, биохемиски анализи, вклучувајќи го и породувањето, како и за советување при посета од страна на […]

Вести

Попоски на состанок на НАТО во Брисел

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе учествува на редовниот Состанок на министрите за надворешни работи на Северно – атлантскиот Совет на НАТО во формат Решителна поддршка, што ќе […]

Вести

Расте поддршката на социјалните мрежи за Владиката Петар!

Откако  група граѓани се пожалија на бучавата  од  црквата, на социјалните мрежи се повеќе и повеќе расте поддршката за ваквата иницијатива на владиката Петар.„Секоја чест за владиката поготово сега во […]

Вести

Иванов: Реториката ја заменивме со дела

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов се обрати до 150 шефови на држави и влади кои во Бурѓе-Париз учествуваат на Конференцијата за климата, при што побара „правно обврузвачки договор за […]