Свет

Вести

Поранешен бразилски сенатор, ќе врати 234 милиони долари на државата!

Поранешниот бразилски сенатор Луис Естевао, кој во 2000 година го загуби местото во парламентот поради обвиненија за корупција, вети дека ќе врати на државата 234 милиони долари.  Според постигнатиот договор […]

Балкан

Словенија:Забранети комерцијалните летови со балони

Јавната агенција на Словенија за цивилен авионски сообраќај ги забрани сите комерцијални летови со балони. Забраната уследи по несреќата од минатиот четврток во близина на Љубљана, во која загинаа три […]

Вести

Жените од опозицијата во Того со секс штрајк сакаат да го соборат претседателот

  Женското крило на организацијата за заштита на граѓанските права, која се бори за соборување од власта на претседателот на Того, ги повика жените од оваа земја на еднонеделен секс […]

Вести

Британија ги повлече заканите за упад во амбасадата на Еквадор

Велика Британија ја повлече заканата за упад во еквадорската амбасада во Лондон, за да го уапси основачот на WikiLeaks, Џулијан Асанж, каде тој се засолни, изјави еквадорскиот претседател Рафаел Кореа. […]

Вести

Исчезнатата Мексиканка крај Сплит брутално убиена

Телото на несреќната Мексиканка било пронајдено закопано половина метар под земја, а таа била врзана со самолеплива лента и најверојатно силувана. Полицијата истрагата ја насочила на неколку бездомници и наркомани […]

Вести

Иран тврди дека на самитот на неврзаните не е поканет Хамас

„Исламската Република досега не упати никаква официјална покана за претседателот на владата на Хамас во Газа, Исмаил Ханејех“, изјави Реза Форками, демантирајќи ги претходните најави на портпаролот на челникот на […]