Свет

Балкан

Бугарија ги напушта плановите за влез во еврозоната

Бугарија се откажала од плановите за воведување на еврото како одговор на растечката економска криза и неизвесната околу иднината на Европската унија, изјави во понеделникот бугарскиот министер за финансии Симеон […]

Економија

Пад на индустриските активности во еврозоната 13-ти месец по ред

Индустриските активности во еврозоната во август се намалени тринаесетти месец по ред, и тоа повеќе од претходно проценетото, иако по нешто пониска стапка во однос на претходниот месец, објави во […]

Вести

Во насилство во Белфаст повреденио 47 полицајци

Вкупно 47 северноирски полицајци беа повредени во неделата во насилство помеѓу верските заедници во Белфаст, за време на парадата на републиканските приврзеници, објави полицијата  во понеделникот. Лојалистичките припадници на протестантската […]

Вести

Книга сведоштво за убиството на Осама бин Ладен

Пензионираниот припадник на специјалната единица на американската армија – Фоки, Мет Бисонет, во книгата „No Easy Day” опишува до детали како ланскиот мај го убил лидерот на глобалната терористичка организација […]

Балкан

Запленети пет кг хероин кај Скадар

Албанската полиција в неделата наутро заплени пет килограми  херион во близина на северозападнито град Скадар. Засега не се соопштуваат деталите околу запленетите количества херион, ниту, пак, околу идентитетот на шверцерите. […]

Вести

Бројот на жртвите од ураганот Исак во САД се зголеми на седум Вашингтон

Бројот на жртвите од ураганот Исак, која оваа седмица погоди голем број американски сојузни држави се зголеми на седум лица, јавија американските медиуми. Претходно оваа седмица, атлантската тропска бура Исак, […]

Вести

Разузнавачката служба потрошила 800.000 долари за Бонд забава

  Веста дека шведската разузнавачка служба организирала раскошна забава во стилот на Џејмс Бонд ја посрамоти владата во земјата, чија репутација како пример за правичност беше извалкана од низа скандали […]