Ознака: емил димитриев

Вести

Владата го решава проблемот со паркинг места со посветеноста за изградба на катни гаражи

Со директни државни средства во изградба на катни гаражи и со сет мерки за поттикнување на приватните инвеститори за отпочнување на сопствен бизнис со катни гаражи, Владата сериозно и значително […]

Вести

Сочувство од Димитриев до францускиот премиер Валс

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати телеграма со сочувство до францускиот премиер, Мануел Валс и до семејствата на жртвите во терористичкиот напад во Ница.– Со згрозеност ги […]

Вести

Димитриев на третиот самит за Западен Балкан: Членството во ЕУ се уште е наша цел

Евроинтегрцијата останува на врвот на нашата агенда. Очекувам од самитот во Париз да произлезат конкретни договори кои ќе бидат во прилог на поддршка на евроинтеграцискиот процес за регионот што е […]

Вести

По огромниот успех на „Македонија вработува“, стартува и „Македонија вработува 2“

Компаниите да ги искористат поволностите од владиниот проект „Македонија вработува 2“ кој ќе овозможи дополнително отворање работни места и намалување на невработеноста, порача премиерот Емил Димитриев при денешната посета на […]

Вести

Димитриев: Владата посветена на приоритетните реформи, потребна е конструктивност за надминување на кризата

Премиерот Димитриев денеска заедно со министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и директор на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски беа во посета на фабриката „Милина свитс“ во Индустриската […]

Вести

Димитриев: За два месеци можно рестартирање на Злетово и Тораница

Рестартот на рудниците Злетово и Тораница може да се очекува после еден до два месеци доколку подготовките за тоа се одвиваат со предвидената динамика. Расчистени се хипотеките, а во тек […]

Вести

Димитриев: Рудникот „Иловица“ е сериозна инвестиција и голем пулс за економијата

Најавената нова инвестиција во рудникот за бакар и злато „Иловица“ од меѓународниот конзорциум „Евромакс“ е уште еден голем и реализиран проект од страна на Владата за привлекување нови инвеститори во […]