Ознака: ЗОРАН ЈОЛЕВСКИ

Вести

Јолевски: Поддршката од САД за влез во НАТО потребна повеќе од кога било

За Република Македонија е значајно зачленувањето во НАТО, а поддршката од САД за влез во Алијансата е потребна повеќе од кога било, потенцирал министерот за одбрана Зоран Јолевски на средбата […]

Вести

Средба Јолевски- Џонс!

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, кој престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави оствари средба со генералот Џим Џонс, поранешен советник за национална безбедност на претседателот Обама и командант […]

Вести

Нови 125 војници примени во АРМ, од нив 48 во специјалните единици

Нови 125 професионални војници, кои поминаа селективен тест за нивните способности, денеска во касарната „Илинден“ во Скопје беа примени на служба во Армијата на Република Македонија.Честитајќи им на новопримените професионални […]

Вести

Свеченост за прием на 125 професионални војници во АРМ

Во касарната Илинден – Скопје, денеска ќе се одржи свеченост по повод приемот на новите 125 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија.На свеченоста ќе присуствува и ќе […]

Вести

Јолевски: Македонија го заслужи членството во НАТО

Република Македонија е целосно подготвена за интеграција во НАТО. Ние имаме капацитет да ги преземеме сите обврски и одговорности за да придонесеме кон сигурноста и стабилноста на Балканот и Евро […]

Вести

Зоран Јолевски со честитка за празникот Рамазан-бајрам

Министерот за одбрана Зоран Јолевски на сите граѓани од исламска вероисповед им го честита празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.- Меѓусебното почитување, љубовта и пријателството, се водилка и […]

Вести

Јолевски оствари средба со претставници на Групацијата за оружје при Стопанската комора

Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска одржа работна средба со претставниците од Групацијата за оружје, експлозивни и опасни материи, пиротехнички средства и програма за воена и цивилна намена при Стопанската […]

Вести

Средба на Јолевски со делегација на Парламентарното собрание на НАТО

Република Македонија останува целосно подготвена и посветена кон својата стратегиска цел – полноправно членство во НАТО алијансата, истакнал министерот за одбрана на Република Македонија на денешната средба со делегацијата на […]