Ознака: нутриционисти

Здравје

Банана за почеток на денот? Нутриционистите велат „не“, а еве и зошто

Сите веќе добро знаеме дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а кога се брзаме често знаеме да изедеме само една банана. Но, со тоа правиме голема грешка. […]

Живот

Нутриционистите тврдат: Еве како треба да се хранат жените по 50-та година

По 50-годишна возраст, сè се менува, метаболизмот се забавува, телото ги губи мускулите, коскената маса се разредува, а кожата брзо се влошува. За да се забават сите овие процеси, потребно […]

Здравје

Нутриционистите предупредуваат: Не комбинирајте спанаќ со јајца и избегнувајте го вон сезона

Спанаќот е зеленчук кој важи за здрава намирница и важен извор на железо за организамот. Тој е нискокалорична намирница која може да се јаде во неограничени количини. Единствено поради присуството […]

Живот

8 работи кои нутриционистите никогаш не би ги јаделе: Ако мислевте на чипс, бисквити, леб и сокови – се лажете!

Сите знаат дека чипсот, бисквитите, белиот леб и слатките сокови не се најпосакуваните намирници во исхраната, но постои храна за која мислиме дека е добра за нас, а всушност не […]

Живот

Само еден грам од овој зачин менува 60 минути напорно вежбање

Овој зачин е еден од најздравите зачини, бидејќи има антибактериско, антивоспалително и антиканцерогено дејство.Куркумата го зајакнува имунитетот, а добра е за надворешна употреба кај исцелување на рани. Ги убива ќелиите […]

Живот

Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

Ако сакате брзо да се заситите и притоа да ја сочувате витката линија, јадете келераба, советуваат нутриционистите.Овој исклучително нискокалоричен зеленчук изобилува со влакна кои обезбедуваат подолго чувство на ситост и […]

Живот

Топ 5 јаткасти плодови кои ги препорачуваат нутриционистите

Јаткастите плодови, поради високиот процент на здрави масти кои ги содржат, предизвикуваат подолго чувство на ситост и на тој начин можат да помогнат при губење на вишокот килограми.Пожелно е да […]

Живот

Ако го јадете ОВА,нападот на глад ГАРАНТИРАНО ќе ве заобиколи: Револуционерно откритие на нутриционистите

Кога на телото ќе му ги скратиме јагленхидратите многу брзо по оброкот чувствуваме голем глад.Роб Хобсон објаснува како да уживаме во нив,а при тоа да не се здебелиме.Сите знаеме дека […]