Ознака: подготовка

Кулинарство

Најдобриот пекар откри рецепт за совршен леб: Трикот е едноставен, но досега не сте се сетиле

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак воздупшест и мек одвнатре. Потребно ви […]

Кулинарство

Протеинска салата која е повкусна кога ќе „преноќи“ во фрижидер

Оваа медитеранска салата со туна е еден од ретките рецепти кои е повкусен кога ќе отстои.Се работи за салата полна со протеини која ќе ви даде доволно енергија за целодневните […]

Кулинарство

Зошто е толку посебна? – Пица во „Детроит“ стил

Оваа пица е главно позната по нејзината оригинална форма на квадрат. Не станува збор за правоаголната тава за печење што сигурно ја имате во вашите кујни, станува збор за индустриски […]

Кулинарство

Рецепт за пилешко какво што досега не сте јаделе – клучна е една состојка

Многумина велат дека во рецептот за ова пилешко месо нема грешка, а и вие може да се уверите во тоа доколку го подготвите. На каков начин и да го подготвувате, […]

Кулинарство

Јадење достојно за најекслузивен ресторан: Рецепт за пилешко какво што досега не сте јаделе – клучна е една состојка

Многумина велат дека во рецептот за ова пилешко месо нема грешка, а и вие може да се уверите во тоа доколку го подготвите. На каков начин и да го подготвувате, […]

Кулинарство

АНГЛИСКА, ФРАНЦУСКА ИЛИ АМЕРИКАНСКА: 3 трикови од Џејми Оливер за совршена кајгана

Златно правило: секогаш пржете ги пржените јајца полека и на умерена топлина! Состојки: • 4 јајца (2 јајца по лице) • путер • бибер 1. На англиски начин Изматете ги […]

Кулинарство

По стар рецепт од нашите баби: Направете си домашно сирење од само 3 состојки

На многу од дамите кои што не се искусни во кујната, правењето сирење им делува како тешка и исцрпувачка работа, но тоа не е вистина. Рецептот за правењето на сирењето […]