Ознака: подготовка

Кулинарство

Најдобрите трикови за пржени јајца: Претворете го едноставниот оброк во вкусен специјалитет

За многу млади готвачи, пржените јајца се првото јадење што ќе го совладаат. Но, откако ќе ги скршите првите неколку јајца, тоа е веројатно техника за која не размислувате често. […]

Кулинарство

За тестото секогаш да биде совршено: Ова е најдобрата замена за квасец

Сакавте да ја замесите вашата омилена погача, но нема квасец во продавницата? Не очајувајте, ние имаме решение. Искусните пекари знаат дека постои замена за квасец со која тестото успева секогаш. […]

Живот

Направете го утринското кафе на овој начин: Излечете ја тироидната жлезда, анемијата и болките во коските!

Пред да се препуштите на општата паника и да ги дадете сите пари за да ги испразните рафтовите непотребно, имајте го на ум овој список. Дали знаевте дека постои пијалок […]

Живот

Направете сами освежувач за воздух кој го дезинфицира просторот – најдобра заштита од вируси

Поради моменталната ситуација со коронавирусот и важноста од миењето раце, течните сапуни и средствата за дезинфекција станаа многу важни, а поради големата побарувачка понекогаш е тешко да се најдат на […]

Кулинарство

Приготвувањето на совршени лазањи е можно, само без овие грешки што сите ги правиме

Специјалитетите од тестенини ги сакаме од едноставна причина, вкусни се и брзо се подготвуваат. Но, освен пастата „карбонара“ или тестенините во сос од домати, некои специјалитети од тестенини сепак претставуваат […]

Кулинарство

Еден француски слаткар открива како да направите совршени палачинки

Додавањето маслиново масло во тестото и оставањето на смесата да отстои половина час пред пржењето, се само некои од советите на францускиот готвач, специјалист за слатки, Крис Бернард, кој има […]

Кулинарство

„Чоколадна кростата“ – италијански класичен десерт кој ќе ве воодушеви со вкусот

Ова е еден од класичните десерти на италијанската кујна, а начинот на подготовка е навистина едноставен. Подгответе го крцкавото тесто, додајте го филот од чоколадо и бадеми и ставете го […]

Кулинарство

Единствениот рецепт за палачинки кој ќе ви треба – Совршени се!

Палачинки – кој не ги сака! Сепак, за да се направи совршена смеса за палачинки ви треба кулинарска „магија“. Често се „гумени“, дебели, жилави, непечени… и не се баш по […]